Kadın konusunda İslâm'a yöneltilen eleştirilerin tahlîli
An assessment of criticism of İslam on woman
  1. Tez No: 356461
  2. Yazar: ZÜLEYHA BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BEBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
İslâm dini özellikle son birkaç asırdır sadece belli başlı konularda değil bütününe yönelik ciddî eleştirilere maruz kalmaktadır. Bu eleştirilerin en fazla gündemde tutulan ve en ciddî problemlere neden olanlarından biri de“İslâm'da kadın”konulu tenkitlerdir. Buna mukabil kelâm ilminin en önemli işlevlerinden biri karşıt görüşlere makul cevaplar vererek İslâm dinini savunmaktır. Bu nedenle bu tezde“kadının statüsü”bağlamında İslam dinine yöneltilen eleştiriler ele alınmıştır. Araştırmada bu tür eleştirilerden, İslâm dininin temel kaynakları olan Kur'ân ve sünnete, dışarıdan bir bakış açısıyla yöneltilenler incelenmiştir. Bu tarzdaki eleştiriler tahlîl edilirken âyet ve hadislerin bütünlüğü, ilgili dinî literatür, aklî ve bilimsel bilgiler ışığında, bunların bir geçerliliğinin olup olmadığını belirlemek hedeflenmiştir. Araştırma neticesinde kadınlarla ilgili âyetlere ve hadislere yöneltilen eleştirilerin İslâmî açıdan bir geçerliliğinin olmadığı, bu yöndeki tenkitlerin İslâm'ın kadına bakışını objektif bir şekilde yansıtmadığı ve İslâm'da kadının bu itirazlarda öne sürüldüğü şekilde olmadığı gösterilmiştir. Eleştirilerin aksine İslâm'ın, özünde kadını ezen değil yücelten ve kadına baskı uygulayan değil onu haklarına kavuşturan bir din olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In modern times, Islam is criticized not only of spesific controversial subjects but in general. One of the most actual and the most effective criticism is“Woman in Islam”. As it is known through history one of the most significant function of kalam is defencing Islam through rational answers. Therefore, as an important subject criticisms of Islam on status of woman is examined in this dissertation. As a result, certain criticisms towards the context of Qoran and Sunnah which are the main roots of Islam are examined in this work. It is aimed to determine the accuracy of these criticisms in the light of Qoran, Sunnah, religious literature, and rational and scientific disciplines. At the and of the study it is demonstrated that these criticisms are not true and they do not indicate Islamic approaches about woman objectively. Further more, women in Islam are not like in these views. Contrary to these criticisms it is concluded that Islam does not undermine women but raises her and acknowledges to her rights.