İtikadî mezheplerin kadın algısı
Perception of women in theological sects
- Tez No: 1010119
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
Özet
İnsanın tarih sahnesine çıkmasından itibaren kadın konusu bütün toplumlarda, dinlerde ve mezheplerde tartışma konusu olmuştur. Günümüzde İslâm anlayışına yö neltilen eleştirilerin önemli bir kısmı, dinin kadın üzerinden algılanması ve yorumlan masıyla ilişkilidir. Her mezhebin itikadî ve fıkhî alanlarda kadına dair farklı kabulleri bulunmasına rağmen, bu çoğul yapı çoğu zaman göz ardı edilmekte ve İslâm dini, ka dın konusunda tekil ve indirgemeci bir bakış açısıyla eleştirilmektedir. Günümüzde de devam eden bu eleştiriler, ağırlıklı olarak sosyal hayat ve dinî yorumlar etrafında şe killenmektedir. Bu tezin yazılmasına zemin hazırlayan temel unsur, İslâm dinine atfedilen ve kadın konusunda ortaya çıkan yanlış uygulama ve yorumların tarihsel süreç içerisinde nasıl oluştuğunu ortaya koyma ihtiyacıdır. Bu bağlamda, kadın konusu ilahi dinler, itikadî İslâm mezhepleri ve çağdaş İslâmi akımlar çerçevesinde incelenmiştir. Bu çalışma, İslam düşüncesindeki kadın algısının sadece nasslara (Kur'an ve Sünnet) değil, aynı zamanda müfessir ve kelamcıların içinde bulundukları tarihsel, kültürel ve toplumsal çevreye dayandığını ortaya koymaktadır. Mezhepler arasındaki görüş ayrılıkları, İslam'ın kadına yönelik yaklaşımının tek tip bir yapıdan ziyade, yorumlanmaya açık ve dinamik bir karakter taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the emergence of humanity on the stage of history, the issue of women has been a subject of discussion in all societies, religions, and sects. Today, a signifi cant portion of the criticisms directed at the understanding of Islam is related to the perception and interpretation of the religion through women. Although each sect holds different assumptions regarding women in theological and jurisprudential fields, this pluralistic structure is often ignored, and Islam is criticized from a singular and reduc tionist perspective with regard to women. These criticisms, which continue today, are largely shaped around social life and religious interpretations. The main motivation behind writing this thesis is the need to reveal how the incorrect practices and interpretations attributed to Islam concerning women have been formed throughout the historical process. In this context, the issue of women has been examined within the framework of divine religions, Islamic theological sects, and con temporary Islamic movements. This study demonstrates that the perception of women in Islamic thought is rooted not only in the primary texts (the Qur'an and Sunnah) but also in the historical, cultural, and social environments of the commentators and theologians. The divergent views among various schools of thought indicate that Islam's approach toward women possesses a dynamic and interpretive character rather than a monolithic structure.