Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracının ödeme dışındaki yan borçlarına aykırılığı ve sonuçları
Obligations of the tenant except payment and results of thei̇r breach i̇n rents of resi̇dence or busi̇ness places wi̇th roof
  1. Tez No: 356477
  2. Yazar: DUYGU KOÇAK DİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu çalışma, konut veya çatılı işyeri kiralarında, kiracının ödeme dışındaki yan borçları ve bunlara aykırılığın sonuçlarını kapsamaktadır. İncelememizde ilk olarak, TBK m. 339/I uyarınca, konut, çatılı işyeri, birlikte kullanıma bırakılan eşya ve niteliği gereği geçici kullanıma özgülenen altı ay ve daha kısa süreli taşınmaz kirası kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Bu belirleme ile konut ve çatılı işyeri kiralarına ilişkin özel hükümlerin uygulama alanının sınırlarının çizilmesi amaçlanmıştır. İkinci olarak, kiracının ödeme dışındaki yan borçları ele alınmıştır. Ödeme dışındaki yan borçlar, TBK m. 316/I'de yer alan kiracının özen ve kiralananı sözleşmeye uygun kullanma borcu ile bağlantılı olup olmaması açısından ikiye ayrılarak incelenmiştir. Bu ayrım üzerinden, kiraya verenin TBK m. 316/II-III'e dayanarak kira sözleşmesini feshedilebileceği durumlar belirlenmiştir. Çalışmada, yazım sürecinde yürürlüğe giren TBK'nin konut ve çatılı işyeri kiralarına ilişkin hükümlerinin kaynağını oluşturan, GKHK ve İsvBK'nin ilgili hükümleri, doktrin ve yargı kararları göz önünde tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Subject of this study is obligations of the tenant except payment and results of their breach in rents of residence or business places with roof. First of all, the legal concepts of residence, business places with roof, goods which have been assigned for the use in the object rented and rental of immovables for temporary use for maximum 6 months have been defined according to the Turkish Code of Obligations Art. 339/I. This intends to specify the sphere of application of the specific provisions on the rental of residence and business places with roof. Secondly, tenant's obligations except payment are discussed in detail. Following, the analzye of the obligations except payment have been divided into two based on the criterion whether an obligation is related with the tenant's obligation to care for and to use the object rented in line with the agreement which has ben foreseen in Art. 316/I Turkish Code of Obligations. Based on this distinction, cases where the rental agreement can be terminated by the lessor according to the Turkish Code of Obligations Art. 316/II-III have been determined. Relevant provisions of the Statute Concerning Real Property Leases numbered 6570 and the Swiss Civil Code being the sources of the provisions of the Turkish Code of Obligations (which entered into force when this work has been finished) on the rent of residence and business places with roof, doctrine and case law have been taken into consideration.