Konut ve çatılı işyeri kiralarında kira bedelinin tespiti
Determination of rental price in housing and roofed workplace rentals
  1. Tez No: 777586
  2. Yazar: AÇELYA METİNER IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REFİK CEM DİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızda konut ve çatılı işyeri kiralarında kira bedelinin tespiti konusu incelenmiştir. Mülga 818 Sayılı Borçlar Kanunu ile Mülga 6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraların Hakkında Kanun dönemine değinilmekle birlikte, ağırlıklı olarak 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu uygulaması ve güncel Yargıtay kararları incelenmek suretiyle, kira bedeli tespitinin ne şekilde olacağı anlatılmaya çalışılmıştır. İncelememizde, kira sözleşmesi ve bedel unsuru, bedel unsurunun kira sözleşmesi bakımından önemi ve bedeli belirlemenin sözleşme özgürlüğü kapsamındaki sınırları hakkında yeterli bilgilere yer verdikten sonra, kira bedelinin tespitinin ne şekilde olacağı açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın konusu üç bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde, kira sözleşmesinde bedel unsuru üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda kira sözleşmesi ve bedel kavramlarının tanımı, kiracının kira bedelini ödeme borcunun niteliği, kira bedelinin sözleşme özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi, kira bedeline artış kaydı koyabilme özgürlüğü ve sınırları açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, kira bedelinin belirlenmesi ve uygulanacak ilkeler kapsamında Türk Borçlar Kanunu madde 344 ve uygulaması incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türk Borçlar Kanunu madde 345 kapsamında kira tespit davasının anlam ve niteliği, kira tespit davası açılabilmesi için gerekli şartlar farklı kira sözleşmesi türlerine göre açıklanmaya çalışıldıktan sonra kira tespit davası ve uyarlama arasındaki farklara yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
In our study, we've reviewed the rent restrictions for residences and roofed workplace rents. In this context, although the relevant provisions of the repealed Code of Obligations No. 818 and the Law on Real Estate Rents No. 6570 are mentioned, we have tried to explain how the rental price will be determined by examining the application of the Turkish Code of Obligations No. 6098. Within this scope, Presidential Decree No.85 and the notices established were examined during our practice along with the Supreme Court practices. We examined the subject of our study in four different parts. In the first part, we paid attention to the price element in the lease agreement. We tried focusing on to the meaning of tenancy aggrement and the rental cost, alogn with the tenants ability to cover the debt, the rental cost in terms of the liberty of contract, and the freedom and limitations of the adding rent-increase term to the rental aggrement. In the second part, we examined the Turkish Code of Obligations article 344 and its application within the scope of the determination of the rental price and the principles to be applied. On the other hand in the third part, we went through the meaning and the characateristics of rent declaratory lawsuit due to Turkish Code of Obligation No.345. Finally, the differences between the lease fixation case and the adaptation have been tried to be explained.