Mostarlı Mustafa Efendi ve Şerhu'l-Avami'li'l Cürcani adlı eseri (Metin-Tahkik)
  1. Tez No: 356532
  2. Yazar: RASİM FIRAT YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZÜLFİKAR TÜCCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezimizin konusunu XVII. Yüzyılda yaşamış olan Osmanlı alimlerinden Mostarlı Eyyubizade Mustafa Efendi'nin Abdulkahir el-Cürcani'nin Avamil el-Mie adlı eserine yazmış olduğu şerhi teşkil etmektedir.Bu dönemlerde şerh , haşiye ve talik adı altında yapılan çalışmaların telif eserlerinden çok daha fazla olduğu görülüyor. Sözü edilen bu eserlerde , üzerinde çalışma yapılan metnin yeniden yorumlanıp açıklanması , bazen de farklı bir seviyede yeniden yapılandırılması hedeflenmiştir.Buna bağlı olarak bu çalışmalar genel olarak asıl metin kadar hatta bazen daha çok ilgi görüştür.Tezimizde bu çerçevede XVII. asırda yaşamış ve birçok sahada eserler vermiş olan Mostarlı Eyyubizade Mustafa Efendinin kısaca hayatı hakkında bilgi verdikten sonra , tezimize konu olan eseri tanıtılmış ve tahkikli metin ile birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the caveat that is put by the Ottoman scholar Mostarli Eyyubizade Mustafa Efendi Abdulkahir's onto the piece that is called Avamil el-Mie which was written by Abdulkahir el-Cürcani. During this period, it is known that the caveats, postscripts and postponements were done more than the actual copyright works. In these pieces, the goal was to explain the text that is being worked on in greater detail or sometimes to reconstruct it on a whole different level. Accordingly, sometimes these works were favored the same way or more than the original text. In our theseis, we are putting up some information about the life of Mostarlı Eyyubizade Mustafa Efendi who lived in the XVII. century, we are introducing his piece which was the subject to our thesis and the scrutinized text were given along.