Hasan Ziya'i hayatı, edebi şahsiyeti, divan metninin tesbiti ve incelenmesi
The Life, literal personage and the transcription and interpretation of Hasan Ziyai's divan texts
  1. Tez No: 85437
  2. Yazar: MÜBERRA GÜRGENDERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA BEYZADEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 633
Özet
16. yy, Dîvân Edebiyatının en büyüt şâklerinin yetiştiği dönemdir. Bu çalışmada lö.yy'da Rumeli'de yetişen şâirlerden biri olan Mostarlı Ziyâ'î'nin“Hayatı, Edebî Şahsiyeti, Dîvân Metninin Tesbiti ve İncelemesi”ele alınmıştır. Ziyâ'î sade ve samimi şiirler yazan, şiirlerinde mahallî renklere, orijinal söyleyişlere, atasözü ve deyimlere, halkın yaşayışına ve geleneklerine yer veren, lirik bir şâir olarak Rumeli şâklerinin ortak özelliklerini taşır. Dîvân'da 12 kaside, 1 tercî^besd, 1 terkîb-bend, 1 müseddes, 1 muaşşer, 4 muhammes, 510 gazel, 14 tarih, 11 muamma, 7 rubâî, 50 kıt' a ve 29 müfred bulunmaktadır. Bu çalışmayla döneminde ve günümüzde pek tanınmayan Ziyâ'î'yi ilim âlemine tanıtmak için ilk adımı attığımızı düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
16 th century is a period in which the greatest poets of the Divan Literature have flourished. İn this study the life, Literary character and the determination of the Divan text of“Mostarh Ziyai”vere studied on. Ziyai is a person who wrote simple and intimate poems. He used the common features of the lyrical poems of me Rumeli poets. These common features are using local items, original dialogues, proverbs, idioms, the way of life and traditions of the common people. In the divan there are 12 kasides, 1 tercî-bead, 1 terkib-bend, 1 müseddes, 1 muaşşer, 4 muhammes, 510 gazels, 14 histories, 11 muammas, 7 rubais, 50 kitas and 29 müfreds. With this study the researcher believes mat an initial step was taken to introduce Ziyai who was unknown in his period and the present day. KeyWord Ziyai Divan Study Rumeli Mostar