Bazı bor minerallerinin kükürt dioksitli sulardaki çözünürlükleri
- Tez No: 356548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MUHTAR KOCAKER, YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, bor minerallerinden kolemanit ve uleksit'in kükürt dioksitli sulardaki çözünürlükleri ile çözünmenin kinetik ve mekanizması incelenmiştir. Çalışmalarda tane iriliği, kükürt dioksit akış hızı, kalsi- nasyon sıcaklığı ve reaksiyon sıcaklığı parametreler olarak seçil¬miş; katı/sıvı oranı 1/25 olarak sabit tutulmuştur. Kükürt dioksitle doyurulmuş sularda, heriki mineralin de tamamen çözündükleri, tane iriliğinin küçültülmesinin ve reaksiyon sıcaklığının artırılmasının çözünme hızını artırdığı, kükürt diok¬sit akış hızının çözünme hızına etki etmediği görülmüştür. Kolema¬nit için en uygun kalsinasyon sıcaklığının 380-400 °C, uleksit için ise 170 °C olduğu tespit edilmiştir. Kolemanit1in çözünme hızının -12 + 20, -20 + 40 ve -40 + 60 meş'lik fraksiyonlarda kimyasal reaksiyon kontrollü, -60 + 100 ve -100 meş'lik fraksiyonlarda ürün filminden difüzvon kontrollü ol- duğu, aktiflenme enerjisinin 12,733 Kkal mol ve Arrhenius sabi- 6 * 1 tinin 1,997x10 cm s olduğu bulunmuştur. Uleksit'ın çözünme hızının homojen reaksiyon modeline göre ifade edilebileceği görülmüştür. Bu mineral için aktiflenme ener- jısı ve Arrhenıus sabiti, sırasıyla 15,626 Kkal möl ve 9,792x10 4-1-1 cm mol s olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, solubilities of colemanite and ulexite which are boron minerals, in water saturated by sulphur dioxide and also the kinetics and mechanisms of their dissolutions have been studied. In experiments, particle size, flow rate of sulfur dioxide gas, calcination temperature and reaction temperature have been chosen as parameters\ the proportion o± solid to liquid has been kept constant as 1/25. It has been observed that in water saturated by sulphur dioxide, both of the minerals dissolve completely, their dissolu¬tion rates increase with increase in particle size and reaction temperature, but are not affected by the flow rate of sulphur dioxide. The most convenient calcination temperatures have been determined as 380-400 °C for colemanite and as 170 °C for ulexite. The dissolution rate of colemanite has been controlled by chemical reaction for -12 + 20, -20 + 40, -40 + 60 mesh-fractions and controlled by diffusion through product for -60 + 100, -100 mesh-fractions. The activation energy and Arrhenius constant have been found as 12.733 Kcal mole 1 and 1.997xl06 cm s'*1, respecti¬vely . The dissolution rate of ulexite can be expressed in terms of homogeneous reaction model. The activation energy and Arrhenius constant for this mineral have been calculated as 15.626 Kcal mole"1 and 9.792X1011 cm^ mole 1 s respectively.