Farklı bölgelerden toplanan sarı çamlarda (Pinus sylvestris L. Var. hamata Steven) bazı elementlerin birikimi
Accumulation of some elements on scots pine (Pinus sylvestris L.Var. hamata Steven) collected from different area
  1. Tez No: 411436
  2. Yazar: MÜJGEN ELVEREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETEM OSMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma ile Erzincan şehir merkezinden dört farklı lokalite (Dörtyol, Park, İstasyon, Buğday Meydanı) ile biri şehir dışından olmak üzere beş farklı lokaliteden sarıçam (Pinus sylvestris) bitkisine ait kabuk, dal, yaprak ve yetiştikleri topraklardan örnekler toplanarak mineral element konsantrasyonları araştırılmıştır. Toplanan bitki ve toprak örnekleri laboratuar da ön işlemlerden geçirildikten sonra mineral element konsantrasyonları ICP-OES' te analiz edilmiştir. Elde edilen bitki ve toprak verileri istatistiksel olarak değerlendirilerek, lokaliteler arasındaki farklılıklar belirlenmiştir. Bunun yanında bitki ve toprakta olması gereken sınır değerlerle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, yapılan istatistiksel değerlendirmede şehir merkezi ve kontrol bölgesinden toplanan toprakların ve bitkilerin mineral element içerikleri arasında anlamlı farklılıkların olduğu gözlemlenmiştir. Sarıçam bitkisinin yetiştiği topraklarda genelde K mineralinin konsantrasyonunun düşük, Ca, Mg, Al ve B minerallerinin fazla olduğu belirlenmiştir. Beş farklı lokaliteden toplanan sarıçam bitkisinin yapraklarında, Kükürt miktarı düşük çıkmıştır. Bor elementinin miktarının ise yapraklarda fazla olduğu gözlemlenmiştir. Mg, Na, K, Ca, P, Mn ve Al içeriklerinin ise yeterli düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate mineral element concentration, shell, branch, leaf and soil samples of the scots pine plant (Pinus sylvestris L. var. hamata Steven) in five different localities one of which is upper centrum of Erzincan. Collected plant and soil samples were exposed to a pre-treatment in laboratory, and then their mineral element concentrations were analysed through ICP-OES device. The plant and soil datas obtained were statistically evaluated and the differences between localities were detected. Besides, the results obtained were also compared with limited values of plants and soils. Consequently, it was observed in the statistical evaluation that there were significant differences between the mineral element content of the soils and plants collected from the centrum and control region. In the soil where scots pine plant grows, K concentration was found low, the amount of Ca, Mg, Al and B concentrations were determined to be high. S content of collected scots pine plant differ in 5 differents localities was lower. Amount of Bor element was found to be higher in leaves. It was observed that the amount of Mg, Na, K, Ca, P, Mn , Al were sufficient.