Türev dönüşümleri
- Tez No: 356547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, diferensiyeİlenebilen bir dönüşümün türev dönüşümü incelenmiştir. İzometriler ve izometrilerin türev dönüşümü incelenerek bir FsRn-*-Rn dönüşümü için F türev dönüşümünün bir izometri olması, yalnız ve yalnız F nin izometri olmasıyla mümkün olabileceği görülmüştür. Yüzey dönü-" şümlerinin türev dönüşümleri ile yerel izometriler hakkında bazı teoremler eo gözden geçirilmiş ve C -manifoldlar üzerindeki dönüşümün Jakobiyen matrisinin, koordinat komşulukları vasıtasıyla ifade ediliş şekli üzerinde durul-muştur.
Özet (Çeviri)
In this work? the derivative mapping of a differentiable mapping has been studied. And by investigating isometries and their derivative mappings for an F?Rn -+Rn mapping it has seen that F derivative mapping is an isometry H if and only if F is an isometry. Some theorems about differentiable mappings of surfaces and some local isometries and the expression of a mapping on C°°"manifold in the form of Jacob iari matrix by means of coordinat neighborhood have been reviewed.