Erzurum bölgesi kömürlerinin hidrojen peroksit ile kükürtten ayrılması
  1. Tez No: 356552
  2. Yazar: AHMET GÜRSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada, Erzurum Bölgesinde yakıt olarak kulla-nılan Aşkale, Şırnak ve Balkaya kömürlerinin hidrojen perok¬sit kullanılarak kükürtten arıtılması incelendi, lîunun için kömür örnekleri atmosfer basıncında çeşitli deney şartların- da Çözeltileriyle boğatalama işlemine tabi tutuldu. Bo- ğatalama işlemine tabi tutulan kömür örnekleri daha sonra çe-şitli bileşenler bakımından analizlendi. Bogatalama işlemlerinde bogatalama çözeltisinin siil- firik ve asetik asit konsantrasyonları,hidrojen peroksit kon-santrasyonu, sıcaklık ve zaman parametre olarak seçilip kükürt ve kül giderimi üzerine olan etkileri incelendi. ^2^2"^2^4 ve H^C^-CH^COOH madde sistemlerinin hidrojen peroksitin tek başına olması haline kıyasla, kükürt ve kül gideriminde daha etkili olduğu belirlendi. Hidrojen peroksit konsantrasyonu ile piritik kükürt giderilmesi bir paralellik göstermektedir. Sıcaklık kükürt giderilmesini Önemli ölçüde etkilememektedir. Zamanla kükürt ve kül giderimi artmakta ve 6 0 dakikaya kadar olan sürede piritik kükürdün önemli bir kısmı giderilmektedir. Uygulanan işlem sonucunda her üç kömür Örneğinde de piritik kükürdün tamamına yakın kısmı, organik kükürdün bir miktarı (% 7 civarında) ve külün ise % 40 dolayında giderile-bildiği belirlendi. Ayrıca, kömür örneklerinin ısıl değer ve uçucu madde içeriklerinde belirgin değişiğeler olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this research, the desulfurination of Aşkale, Şır-nak and Balkaya coals which are used as fuel in Erzurum district has been studied by using hydrogen peroxide. For this purpose, the coal samples were leached with hydrogen peroxide solutions at atmosphere pressure, under a variety of experimental conditions. Then, treated coal samples were analysed for various components. In the leaching processes, sulfuric and ¿icetic acid concentrations of leaching solutions, concentration of hydrogen peroxide, temperature and time were chosen as parameters. The effects of these parameters on removal of sulfur and ash have been studied. The reagent systems, and I-^O^-CH^COOH were more effective in remaving sulfur and ash than ^2^2 a^-one* was observed that there is a parallelism between removal of piritic sulfur and concentration of hydrogen peroxide. Increasing the temperature of reaction leads to a slight increase in reduction of piritic sulfur. Removal of piritic sulfur and ash with time of reaction was increased. However, a substantial portion of piritic sulfur was removed up to 6 0 minutes. According to the results obtained, it is observed that almost complete of piritic sulfur, a small amount of organic sulfur (about 7 %) and about per cent 40 of ash in all of throe coals samples have been eliminated. On the other hand, it was found that there were not significant changes in heating values and volatile matter contents of treated coal samples.