Farklı sıra aralığı, sulama seviyesi ve fosforlu gübrelemenin çayır üçgülü (Trifolium pratense L.)'nün kuru ot ve ham protein verimi ile otun ham protein oranı ve bitki boyuna etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 356570
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ANDİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada çayır üçgülü (Tri folium prat en s 9 L,) 'ne uygulanan fark“ lı sıra aralığı, sulama soviyeüi ve fosforlu gübre dozları deneme ko¬nusu olarak seçilmiştir. Araştırma Er surtun1 da Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Arattırma ve Yayım Merkezi Müdürlüğüne ait 6 nolu kuyu deneme alanın¬da 1985 y1!1 ilkbaharında kurulmuş ve üç yıl süreyle yürütülmüştür*1 Denemede 20, 40 ve 60 cm oıra aralıkları; topraktaki faydalı suyun fo 23ı 50 ve T5*i ”tüketildiğinde tarla kapasitesine gelinceye kadar yapılan sulama uygulamalarıj fosforun 0, 7,5 ve 15 kg P 0 /da*lık 2 5 dozları kombinasyon halinde uygulanmıştır» Araştırmada doneme faktörlerinin 19Ö5j 19§6 ve 1987 yıllarındaki ku - ru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi ve bitki boyuna etkileri incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaiti şekilde özetlenmiştir: 1* Sıra Aralıklarının Kuru Ot ve Ham Protein Verimleriyle, Kuru Otun Ham Protein Oranı ve Bitki Boyu Üzerine Etkileri a) Üç yıllık verim somıçlarına göre, en yüksele kuru ot verimi(1091*9 kg/da), ham protein oranı14*85) ve ham protein verimi(162*4 kg/da), 20 cm sıra aralığıyla ekilen çayır üçgülü bitkilerinde tespit edilmiş¬tir, b) Kuru ot verimi, ham protein o ıranı ve ham protein veriminin aksine; üç yıllık ortalamalarda en yüksele bitki boyu(51*3 001)t 60 om aralık¬la ekilen bitkilerde belirlenmiştir. 2. Sulama Seviyelerinin Kuru Ot ve Ham Protein Verimleriyle, Kuru Q - tun Kain Protein Oranı ve Bitki Boyu Üzerine Etkileri a) Sulama seviyelerinin kuru ot verimi, ham protein oranı, ham..prote¬in verirâ ve bitkilerin boylanmaları üzerine etkisi, yılların iklim durumuna göre değişiklik göstermiştir* Kurak geçen 1987 yılında sula¬ma seviyeleri arasındaki verim farkı istatistiki bakımdan(O«,05) önem— li olmuştur* Sulama seviyeleri arasındaki verim farkı 1985 ve I986 yıllarında ise önemli olmamıştır* b) üç yıllık değerlere göre, en yüksek kuru ot verimi, dekara 1090*9 kg ile, topraktaki faydalı suyun % 25*i tüketildiğinde tarla kapasi¬tesine gelinceye kadar sulanan çayır üçgiilü bitkilerinde tespit edil¬miştir« Ancak ortalamaların karşılaştırılması sonucu topraktaki fay¬dalı suyun fa 25 ve /o 50'si tüketildiğinde sulanan bitkilerin verimle¬ri arasındaki fark istatistik! bakımdan önemli görülmemiştir*' o) Denemenin yürütüldüğü üç yılın ortalaması olarak en yüksek ham pro¬tein oranı(fo 14*84), ham protein verimi(160.0 kg/da) ve bitki boyu (52.2 om)$ faydalı suyun ¡0 ŞO'si tüketildiğinde sulama yapılan çayır üçgülü bitkilerinde belirlenmiştir* d) Yağış durumuna göre değişmekle birlikte* üç yıllık araştırma sonuç-larına göre, çayır üçğülü ortalama 8-10 gün arayla sulanmıştır* 3* Fosforlu Oübre Dozlarının Kuru Ot ve Ham Protein Verimieriyie, Ku¬ru Otun Ham Protein Oranı ve Bitki Boyu Üaerine Etkileri a-) ÜÇ yıllık ortalamalarda, en yiücoek kuru ot verimi (1099«2 kg/da), dekara 7.5 kg ^0°r uygulanan bitkilerden alınmıştır* b) Yine üç yıllık ortalama sonuçlara göre; en yüksek ham protein ora¬nı^ 14,98)1 ham protein verimi(163*9 kg/da) ve bitki boyu(51*9 om), dekara 15 kg P 0 uygulanan parsellerde tespit edilmiştir*- 2 5 c) Ortalamaların karşılaştırılması sonucu; gerek kuru 0$ ve ham pro¬tein verimi, gerekse ham protein oranı ve bitki boyu bakımından deka¬ra 7*5 ve 15 kg P 0 olacak şekilde fosforla gübrelenen bitkiler ara- 2 o emdaki farkın önemli olmadığı ¿örülmüştür* d) Fosforlu gübrenin kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi ve bitki boyu üzerine etkiöi, kurak geçen 1987 yılında daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmıştır* Bu araştırma sonuçlarına göre, Erzurum sulu şartlarında, çayır üçgülü- nün kuru ot üretimi amacıyla yetiştiriciliği için; ekiminin 20 cm a ıra aralığıyla yapılması, topraktaki faydalı suyun f 50* si tüketil' eliğinde tarla kapasitesine gelinceye kadar sulanması ve dekara 7*5 kg P 0 olacak nekiİde fosforla gübr elenmesi uygun olacaktır*
Özet (Çeviri)
In this study, different row spacing, irrigation level and phosphorus doses applied for red clovor (Trifolium pratense L.) are chosen as experimental subject. Experiment was established at the 6. experimental area of Agricultural Research and Extension Center of Agricultural Faculty of Atatürk Uni-versity in Erzurum in spring 1985 and conducted for 3 years* 'Xn the experiment, 20,40 and 60 cm row spacing, irrigation ^pplica?»> tions up to come field capacity when 25*50 and 75 of available water for plant in the soil is oonsumpted, and doses of 0, 7*5 and 15 kg P 0 /da are applied in combination. 2 5 Xn this woric, the effects of the experimental factors on the hay and crude protein yield, crude protein rate and plant height were inves-tigated in 1985» 1986 and 19&7* Results are Summarized as follows: 1. The Effects of Row Spacing on Hay and Crude Protein Yield, Crude Protein Rate of Hay and Plant Height a) Three years results show that the highest hay yield(1091*9 kg/da )j crude protein yield (162*4 kg/da) and rate (14*85 $) is found at the red clover sown with 20 cm row spacing. b) As an average of three years, the highest plant height (51®3 cm) is obtained for plants sown 60 cm row spacing* 2* The Effects of Irrigation Levels on Hay and Crude Protein Yield, Crude Protein Rate of Hay and Plant Height a) The effects of the irrigation levels on the hay and crude protein yield, crude protein content and plant height are different because of different climatical conditions during the experimental period. The yield differences among the irrigation levels are found as sta-tistically significant at 0.03 level due to dry climatioal condition in 1987 but not found as statistically significant in 1985 and I986* b) According tothe results of 3 years values,.the highest hay yield (1090*9 kg/da) is obtained at the red clover irrigated up to field capasity in the manner of consumption of 25 $ available water in the soil. But, in comparison of mean values with each other, the diffe¬rence between hay yields of plants irrigated, when 25 and 50 % °f available water in the soil is consumpted, are not found statistically significant* c) The highest crude protein content (14*84 $), crude protein yield (160*0 kg/da) and plant height (52«2 cm) are shown at the red clower irrigated when 50 % of available water in the soil is consumpted, for three year3 period* d) Although,* rainfall content changes year from year, according to the results of three years experiment, red clover is irrigated about 8-10 days intervals, 3* The Effects of Phosphorus on Hay and Crude Protein Yield, Crude Protein Rate of Hay and Plant Height a) According to average of the 3 years yield results, the highest hay yield (1099«2 kg/da) is obtained for plants applied 7*5 leg ^2^5 ^0r decar* b) The highest crude protein content (14*98 $)» crude protein yield (l63*9 kg/da) and plant height (51*9 0#) is seen at the parcels applied 15 kg pg0 /da. c) As a results of comparing all average values, the difference between 7*5 and 15 kg P 0 /da applications is not found statistically signi— 2 5 ficant for hay and crude protein yield, crude protein'rate and plant h.ei ght * d) The effect of phosphorus fertilizer on the hay and crude protein yield, crude protein content and plant height is seen more clearly in 1987 which has dry climatical condition*