Irak-Kerkük koşullarında damla sulama yöntemi ile sulanan mısır bitkisinde farklı sulama uygulamalarının verim ve su kullanım randımanlarına etkisi
The effect of different irrigation applications on yield and water use efficiency of maize plants irrigated by drip irrigation method under İraq-Kirkuk conditions
  1. Tez No: 935113
  2. Yazar: M ZIAULHAQ MAHMOOD MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Irak-Kerkük ilinde 2022-2023 yılları bitki yetiştirme sezonunda, Kerkük Üniversitesi Araştırma ve Uygulama İstasyonun'da, tesadüf bloklarında bölünen bölünmüş deneme deseni kullanılarak üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada deneme konuları, üç farklı sulama aralığı (3, 5 ve 7 gün), iki farklı lateral aralığı (0.70 m ve 1.40 m) ve A-sınıfı buharlaşma kabından meydana gelen buharlaşma miktarının üç farklı seviyesi (Kcp=1.00, Kcp=0.80 ve Kcp=0.60) olarak belirlenmiştir. Uygulamaların, mısır bitkisinin verim, verim parametreleri ve evapotranspirasyonu, üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bitki materyali olarak“DKC6664”mısır çeşidi kullanılmıştır. Deneme parsellerinin uzunluğu 6 m, genişliği ise 4.2 m olacak şekilde planlanmıştır. Mısır tohumları deneme parsellerine, 6 bitki sırası olacak şekilde, 5-6 cm derinliğe sıra arası 70 cm ve sıra üstü 18 cm olacak şekilde elle ekilmiştir. Çalışmada 18 farklı sulama suyu konusuna göre toplam 54 parsel oluşturulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; 2022 yılında ortalama en yüksek dane verimi 1738.6 kg da⁻¹ ile sulama aralığı 5 gün, Kcp1=1.00 ve lateral aralığı 70 cm olan S4 konusundan elde edilirken bunu 1698.2 kg da⁻¹ ile 5 gün, Kcp2=0.80 ve lateral aralığı 70 cm olan S5 konusu takip etmiştir. En düşük dane verimi ise 1223 kg da⁻¹ ile sulama aralığı 7 gün Kcp3=0.60, lateral aralığı 140 cm olan S18 konusundan elde edilmiştir. 2023 yılında ise en yüksek dane verimi sırasıyla 1789.7 kg da⁻¹ ile yine sulama aralığı 5 gün, Kcp1=1.00 ve lateral aralığı 70 cm olan S4 konusundan elde edilirken bunu 1761.9 kg da⁻¹ ile 5 gün, Kcp2=0.80 ve lateral aralığı 70 cm olan S5 konusu takip etmiştir. En düşük dane verimi ise 1174.3 kg da⁻¹ ile sulama aralığı 7 gün Kcp3=0.60, lateral aralığı 140 cm olan S18 konusundan elde edilmiştir. Sulama suyu ve su kullanım randımanları, sulama konularına göre değişiklik göstermiştir. Genel olarak uygulanan sulama suyu miktarları arttıkça, sulama suyu kullanım randımanı azalmıştır. 2022-2023 yılı ortalama sulama suyu kullanım randıman değerleri (IWUE) 1.54-2.70 kg m−3 arasında, ortalama su kullanım randıman değerleri ise (WUE) 1.64-2.40 kg m−3 arasında değişmiştir. En yüksek IWUE ve WUE değerleri S3 konusunda elde edilirken, en düşük değerler ise S16 konusunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at Kirkuk University Research and Application Station in Kirkuk, Iraq, during the growing season of 2022-2023 using a randomized block split design with three replications. In the study, three different irrigation intervals (3, 5 and 7 days), two different lateral spacing (0.70 m and 1.40 m) and three different levels of evaporation from the Class-A evaporation pan (Kcp=1.00, Kcp=0.80 and Kcp=0.60) were determined as tratments. The effects of the treatments on yield, yield parameters and evapotranspiration of maize plants were investigated.“DKC6664”maize variety was used as plant material. The length and width of the experimental plots were 6 m and 4.2 m, respectively. The experimental plots were sown by hand on 6 plant rows to 5 - 6 cm depth at 70 cm row and 18 cm on-row plant spacing. A total number of plots was 54 including 18 different irrigation treatments. In the year 2022, the highest grain yield (1738.6 kg da⁻¹) was obtained from S4 treatment (irrigation interval of 5 days, Kcp1=1.00 and lateral spacing of 70 cm), it was followed by S5 treatment (1698.2 kg da⁻¹, irrigation interval of 5 days, Kcp2=0.80 and lateral spacing of 70 cm) and the lowest grain yield (1223 kg da⁻¹) was obtained from S18 treatment (irrigation interval of 7 days, Kcp3=0.60 and lateral spacing of 140 cm). In the year 2023, the highest grain yield (1789.7 kg da⁻¹) was obtained from S4 treatment (irrigation interval of 5 days, Kcp1=1.00 and lateral spacing of 70 cm), it was followed by S5 treatment (1761.9 kg da⁻¹, irrigation interval of 5 days, Kcp2=0.80 and lateral spacing of 70 cm) and the lowest grain yield (1174.3 kg da⁻¹) was obtained from S18 treatment (irrigation interval of 7 days, Kcp3=0.60 and lateral spacing of 140 cm). Irrigation water and water use efficiencies varied according to irrigation levels. In general, as the amount of irrigation water applied increased, irrigation water use efficiency decreased. The average irrigation water use efficiency (IWUE) values varied between 1.54 - 2.70 kg m−3 while the average water use efficiency (WUE) values varied between 1.64 - 2.40 kg m−3. The highest IWUE and WUE values were obtained in plot S3, while the lowest values were obtained in plot S16.