Manyezitin sülfürik asit çözeltilerindeki çözünürlüğü
- Tez No: 356575
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MUHTAR KOCAKERİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Manyezit cevheri magnezyum bileşiklerinin elde edilmesin¬de kullanılan temel girdilerden biridir. Özellikle mag¬nezyum oksit Üretiminde ve magnezyum oksitten çıkılarak, diğer magnezyum bileşiklerinin elde edilmesinde çok kul-lanılmaktadır. Ayrıca refrakter malzeme üretiminde de çok tüketilen bir cevherdir. Ancak Türkiye'de manyezitin tü¬ketim alanı refrakter malzeme üretimi ile sınırlıdır. Di¬ğer magnezyum bileşiklerinin üretilmesi amacıyla yapılan araştırmalar da çok azdır. Bu çalışmada Erzurum-Pasinler bölgesinden alman manyezit cevherinin sülfürik asit çözeltilerindeki çözünürlüğü in-celenmiştir. Denemelerde sülfürik asit konsantrasyonu, tane iriliği, katı/sıvı oranı, sıcaklık parametre olarak seçilmiştir. Bu çözünürlük değerlerinden çıkılarak, reak-siyonun mekanizması, kinetiği, çözünme hızını etkileyen mekanizma tesbit edilerek bu çözünmeye ait yarı ampirik bir hız ifadesi elde edilmiştir. Sonuç olarak, reaksiyonun katalitik olmayan heterojen akışkan-katı reaksiyon modellerinden küçülen nüve modeli¬ne uyduğu, reaksiyon hızının kimyasal reaksiyonla kontrol edildiği anlaşılmış ve bu çözünmenin , ,, _xl/3 ^ ,„6 CAb ^ , 7500 \ 1-(l-x) = 5,3.10 nT t exP(" —m ) ro(K/S)0'34 T ifadesiyle iyi bir şekilde temsil edilebileceği anlaşıl¬mıştır.
Özet (Çeviri)
Magnesite ore is a raw material used in production of magnesium compounds, especially magnesium oxide and many other magnesium compounds. In addition it is a largely consumed ore in obtaining refracters. Consumption area of magnesite in Turkey is limited to refracter - produc¬tion. Studies on production of other magnesium compounds are only in certain number. In this work, dissolution of magnesite ore in sulfuric acid solutions was studied. The concentration of sulfu¬ric acid, particle size of the ore, solid - to - liquid ratio and temperature were parameters chosen in experi¬ments. According to results obtained# the mechanism of the dissolution, kinetics, and rate controlling step in the dissolution were determined and then an semi-empirical rate equation was obtained. As a result, it was found that the dissolution occurred in accordance with the shrinking core model and the reac¬tion rate can be expressed as following equation. , ,, a/3 „ ,rt6 CAb ^ _ , 7500 x l-(l-x) / = 5,3.10 n ~ t exp(- — ) r (K/S)ü/J4 T