Manyezitin flash kalsinasyonu ve kalsine ürünün sulu ortamda CO2 ile liçingi
- Tez No: 17456
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜRRİYET ERŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada bir manyezit cevherinin (Erzurum-Pasinler yöresi) flash kalsinasyonu ve kalsine manyezitin sulu ortamda CO2 gazı ile liçingi incelendi. Flash kalsinasyon ısıtma bölgesinin uzunluğu 150 cm, iç çapı 2, dış çapı 2,2 cm olan paslanmaz çelikten yapılmış ve elektrikle ısıtılan serbest düşmeli bir reaktörde yapıldı. Kalsinasyonda sıcaklık ve partikül boyutunun ağırlık kaybı üzerine etkisi in celendi. Bu amaçla; -25+35, -50+70, -80+100 ve -100+140 mesh'lik örnekler 500, 600, 700, 750, 800 ve 850 °C'da kalsine edildi. Kalsinasyon ağırlık kaybı kalsinasyon sıcaklığının artışı ve partikül boyutunun küçülmesi ile artmaktadır. En yüksek ağırlık kaybı -100+140 mesh'lik örneklerde 850 °C kalsinasyon sıcaklığında % 43,15 olarak elde edildi. Liçing deneyleri mekanik karıştırmalı, ceketli bir cam reaktörde yapıldı. Liçing de neylerinde yukarıda verilen ve 700-850 °C arasında kalsine edilmiş örneklerle çalışıldı ve liçing sıcaklığı ve süresi, katı/sıvı oranı, karıştırma hızı, gaz debisi, kal sinasyon sıcaklığı ve partikül boyutunun çözünme kesri üzerine etkisi incelendi. Çözünme kesriliçing süresi ve sıcaklığı ve karıştırma hızının artışı ile artmaktadır. Ancak karıştırma hızına bağımlılık sıcaklık ve süreye göre daha azdır. Ayrıca çözünme kesrinin katı/sıvı oranının azalması ve partikül boyutunun küçülmesi ile arttığı, gaz debisinin ise çözünmeyi etkilemediği bulundu.
Özet (Çeviri)
In the present work, flash calcination of a magnesite ore and the leaching of calcined magnesite with CO2 in aqueous medium was investigated. Flash calcination experiments were carried out in a free falling reactor heated with electrically. Inside and outside diameters of the reactor are respectively 2, 2,2 cm, and height of heated zone is 1 50 cm. The effects of calcination temperature and particle size on the weight loss were studied in calcination experiments. For this purpose, -25+35, -50+70, -80+100 and - 100+140 mesh size fractions were calcined at 500, 600, 700, 750, 800 and 850 °C. The weight loss increased with the increase of calcination temperature and the decrease of particle size. The maximum weight loss was obtained as 43,15 % at 850 °C calcina tion temperature with the samples of -100+140 mesh particle size. Leaching experiments were carried out in a jacketed glass reactor with mechanically stirred. The samples calcined over the temperature range 700-850 °C and having the above particle sizes were used in leaching experiments. The effects of temperature and time, solid/fluid ratio, stirring speed, gas flow rate, calcination temperature and par ticle size were investigated on the dissolution. The dissolution increased in the increase of the leaching time and temperature and stirring rate. But, the stirring speed affected the dissolution less than time and tem perature. The dissolution also increased in the decrease of solid/fluid ratio and particle size. The dissolution was not affected by CO2 flow rate.