Hasanbey kayısı çeşidinde alar (Succing acid 2.2-dimethylhydrazide) uygulamalarının vejetatif gelişmeye ve meyve kalite özellikleriyle yaprak ve sürgünlerdeki karbonhidrat düzeylerindeki mevsimsel değişmelere etkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 356578
  2. Yazar: İBRAHİM BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, 1987, 1988 ve 1989 yıllarında Erzincan İli'nin Üzümlü İlçesi Bayırbağ Kasabasında yürütülmüştür. Araştırma, Hasanbey kayısı çeşidinde Alar uygulamalarının végétatif gelişmeye, bazı meyve özelliklerine, çiçek tomur-cuklarının soğuğa dayanma düzeylerine, çiçeklenmeye ve bazı organlardaki karbonhidratların mevsimsel değişimlerine et-kilerini saptayabilmek amacıyla yapılmıştır. Denemede Alar1m 2000 ve 4000 ppm'lik dozları kullanılmış-tır. Bu dozlar ağaçlara tam çiçeklenme döneminden 15 ve 30 gün sonra, tek ve çift olarak püskürtülerek uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: 1. Alar uygulamaları sürgün uzunluğunu yaklaşık %26, boğura- arası uzunluğunu da %21 düzeyinde azaltmıştır. Sürgün ça¬pında ise önemli bir değişiklik meydana gelmemiştir. 2. Yaprak alanı uygulama dozlarına bağlı olarak yaklaşık %9 oranında azalmıştır. Bunun yanında yapraktaki klorofil a, klorofil b ve toplam klorofil içerikleri ise değişik dü-zeylerde artmıştır. 3. Meyve ağırlığını tek Alar uygulamaları yaklaşık %3 düze-yinde artırırken, çift Alar uygulamaları yaklaşık %8.5 ora-nında azaltmıştır. Çift uygulamaların 4000 ppm'lik dozu çe-kirdek ağırlığını %3 nispetinde azaltmış, diğer dozlar ise en fazla düzeyinde artırmıştır. Çift uygulamalar meyve boyunda azalma, meyve eninde ise artış meydana getirmişler-dir. Bütün uygulamalar kontrole göre, meyvenin suda çözüne- bilen kuru madde içeriğini artırmış, toplam asit içeriğini ise azaltmıştır. 4. Kullanılan Alar dozları, çiçek tomurcuklarının soğuğa dayanma düzeylerini artırmıştır. 5. Alar uygulamaları çiçeklenmede kontrole göre 1-3 günlük gecikmeye neden olmuşlardır. 6. 15 Haziran ve 15 Teamuz'daki yaprak indirgen şeker, top-lam şeker ve sakkaroz içerikleri uygulamalara bağlı olarak artmış, nişasta içerikleri ise azalmıştır. 7. 15 Haziran, 15 Temmuz, 15 Ekim, 15 Ocak ve 20 Mart ta-rihlerinde alınan sürgün örneklerinâe, -uygulama dozlarında¬ki indirgen şeker, toplam şeker, sakkaroz ve nişasta içe¬rikleri kontrolden daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of A- lar applications on growth, fruit characteristics, the re-sist ant levels of flower buds to cold, flowering, and sea-sonal changes of carbohydrate accumulation in tissues of apricot (Prunus armeniaca L., cv Hasanbey) in 1987, 1988 and 1989 in Bayirbag, Erzincan. 2000 and 4000 ppm as single or double application of Alar were sprayed to the trees 15 and 30 days after full bloom. The results of study are as follows : 1. Alsu? applications reduced the lenght of shoots and inter¬nodes 26% and 21% respectively. No significant effect on di¬ameter of shoots occured. 2. The life size was reduced about 9% by Alar applications whereas the chlorophyll a, chlorophyll b and total chlorop-hyll contents were increased. 3. Single applications of Alar increased fruit weight by 3% whereas double applications reduced by 8.5%. Double app-lication of 4000 ppm of Alar reduced kernel weight and fruit width whereas other applications increased. It reduced fruit lenght. Total soluble solid content of fruit were inc¬reased but total acid contents were reduced by all applica¬tions. 4. Applications of Alar increased the resistant levels of flower buds to cold. 5* Alar application the trees delayed flowering up to 1-3 days in comparison to control plants. 6. Reducing sugar, total sugar and saccarose contents of leaf were increased by application of Alar but starch con-tents decreased on 15 June and 15 July. 7* Accumulation of reducing sugar, total sugar, saccarose and starch in the shoots of plants which were applied with Also? were higher than the control plants on 15 June, 15 July, 15 October, 15 January and 20 March.