Bazı kararlı akış drenaj eşitliklerinin model denemeleri ile karşılaştırılması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 356577
  2. Yazar: ALİ OSMAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bazı kararlı akış drenaj eşitliklerinin kendi içerisinde tutarlılıklarını tespit etmek amacıyla model denemeleri yapılmıştır. Denemeler, drendeki su düze¬yi yarıdan az, dren yan dolu, tam dolu, 10 cm batık ve 20 cm batık akış koşullarında yürütülmüştür. Denemelerde kullanılan modelin boyu 7,5 m, yüksekliği 2,5 m ve genişliği 1 m'dir. Model tankı 6 mm'lik sacdan yapılmıştır. Tank içerisindeki toprak ve suyun yan duvarlara ve tabana yaptığı basınç, kafes sistemiyle karşılanmıştır. Bu amaçla, 16 adet kafes sistemi tank dış yüzeyine 0,5 m aralıklarla yerleştirilmiştir. Çapı 10 cm olan plastik dren borusu 1 m uzunluğunda kesilerek, uzunlaması¬na ortadan ikiye bölünmüştür. Boru parçalarından birisi, modelin ön yüzeyin¬deki kapağın İç yüzeyine yerleştirilmiştir. Kapak 46x110 cm boyutlarında o- lup, sökülüp takılabilir durumdadır. Daha sonra kapak, kenarlarından 24 a- det civata ile modele tutturulmuştur. Kum-çakıl zarf malzemesi bazı standart kriterlere göre seçilmiş ve kapak üzerindeki dren borusunun çevresine 10 cm kalınlığında yerleştirilmiştir. Da¬ha sonra kapak, modelin ön yüzeyindeki yerine yerleştirilmiştir. Modelin dış yüzeyi boyanmış, iç yüzeyi ise katranl an m ıştır. Denemede orta bünyeli toprak kullanılmıştır. Araziden modele yakın bir ye¬re taşman toprak, burada bir kez daha devredilmiştir. Böylece İçerisindeki iri taneli çakıllardan ve bitki artıklarından temizlenmiştir. Toprak modele yerleştirildikten sonra, üstten yağmurlama şeklinde su verilip alttan drene edilerek oturması sağlanmıştır. Hidrolik yükler, model üzerine küçük rakorlarla yerleştirilen piezometrelerle ölçülmüştür. Piezometreler saydam plastik hortumdan yapılmıştır. Ayrıca ka¬rarlı akış koşuluna ulaşılıp uluşılmadığına karar vermek için üç adet gözlem kuyusu kullanılmıştır. Dren çıkış debileri, ölçme silindiri ve kronometre yar¬dımıyla ölçülmüştür. Beslenme debisinin çıkış debisine eşit olduğu gözlenmiş¬tir. Aynı anda sutablası düzeyinin de sabitleştiği gözlenmiştir. Bu sırada ka¬rarlı koşula ulaşıldığı sonucuna varılmıştır. Farklı dren akış koşulları, dren çıkış borusunun düzeyinin değiştirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Denemeler süresince dren debileri, su sıcaklıkları, drenler arası orta noktada¬ki sutablası yükseklikleri ve piezometrik yükler ölçülmüştür, ölçülen bu değerlerin eşitliklerde kullanılması ile, test edilen her bir drenaj eşitliğim-n çıkarılış koşulu için, model toprağının hidrolik iletkenliği hesaplanmıştır. Da¬ha sonra bu hidrolik iletkenlik değerleri, 20 °C'a (standart sıcaklık) göre dü¬zeltilmiştir. Bu işlem, daha doğru bir karşılaştırma yapabilmek için uygu¬lanmıştır. Her bir drenaj eşitliğinin farklı dren akış koşullan (drendeki su dü¬zeyi yandan az, dren yan dolu, tam dolu, 10 cm batık ve 20 cm batık) için, drenler arası orta noktada beklenen sutablası yüksekliği hesaplanmıştır. Ayrı¬ca aynı akış koşullarında, beklenen debiler de hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenebilir : 1. Eşitliklerle 20°C için hesaplanan hidrolik iletkenlik değerleri 0,167 ile 0, 784 m/gün arasında değişmiştir. 2. Donnan eşitliği dren yarı dolu akış koşullarındaki kadar, batık akış koşul¬larında da kendi içerisinde tutarlı sonuçlar vermiştir. Batık akış koşullarında, geçirimsiz tabaka derinliğinin ve etkili hidrolik yükün dren üzerindeki su düze¬yine göre dikkate alınması gerekmektedir. Bu husus, denemelerden elde edi¬len sonuçlarla doğrulanmıştır. 3. Hooghoudt eşitliğinin de batık akış koşulları için kullanılabileceği görülmüş¬tür. Burada da geçirimsiz tabaka derinliği ve etkili hidrolik yük dren üzerinde¬ki su düzeyine göre alınmalıdır. Hesaplamalarda boru ya da-filtre ıslak çevre¬sinin dikkate alınması, sonuçları önemli ölçüde değiştirmemiştir. 4. Batık akış koşullarında, Mocdy eşdeğer tabaka kalınlığının Hooghoudt eşitli¬ğinde kullanılması ile hesaplanan değerler, ölçülen değerlere yakın bulunmuş¬tur. Fakat bu durumda, geçirimsiz tabaka derinliği ve etkili hidrolik yük dren bo¬rusu üzerindeki su düzeyine göre alınmalıdır. 5. Ernst eşitliğinde geçirimsiz tabaka derinliğinin ve etkili hidrolik yükün drendeki su düzeyine göre alındığı durumlarda, Ölçülen değerlere en yakın so¬nuçlar elde edilmiştir. Ayrıca filtrenin ölçülen ıslak çevresinin dikkate alınma¬sı, boru ıslak çevresine göre, ölçülen değerlere daha yakın sonuçlar vermiştir. 6. Batık olmayan akış koşulları için Dagan'm geliştirdiği eşitlikte, boru ya da filtre yarıçaplarının kullanılması aynı sonuçları vermiştir. Batık akış koşul¬lan için Dagan tarafından geliştirilen eşitlik, ölçülen değerlere çok yakın so¬nuçlar vermiştir. 7. Kostiakov eşitliğinde geçirimsiz tabaka derinliğinin ve etkili hidrolik yükün dren merkezine ya da drendeki 'su düzeyine göre alınması durumlarında birbi¬rine yakın sonuçlar bulunmuştur. Ayrıca hesaplamalarda boru ya da filtre ça¬pının dikkate alınması, sonuçları önemli ölçüde değiştirmemiştir. 8. ICirkham'm batık olmayan akış koşulları için geliştirdiği eşitlikte, geçirim¬siz tabaka derinliğinin ve etkili hidrolik yüklerin dren merkezine ya da dren¬deki su düzeyine göre alınması durumunda aynı sonuçlar bulunmuştur. Ayrıca boru ya da filtre yarıçapının dikkate alınmasıyla da birbirine yakın sonuçlar elde edilmiştir. 9. Hammad eşitliğinin uygulanmasında, boru ya da filtre yarıçapının dikkate alınmasıyla aynı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Model tests were conducted in order to find out the reliance of some stead- y state flow drainage equations. The cases considered in these experiments were as follows : Drains running near empty, half full, completely full, 10 cm submerged, and 20 cm submerged. The model tank used was made of 6 mm sheet iron and having dimensions of 7,5 m length, 2,5 m height and 1 m width. The pressure of soil and water in the tank to the side walls and to the ba¬se is supported by means of sixteen trusses (frameworks of metal bars) pla¬ced around of the tank with 0,5 m spacings. A flexible PVC (polyvinyl chloride) drain pipe having 10 cm diameter and 1 m length was separated into two parts by cutting longitudinally. One of these parts was fixed to the surface of the gate which was a part of the front face of model tank. The gate has dimensions of 46 cm and 110 cm, and can be easily attached to the front face of the model by using 24 bolts and screws. A sand and gravel envelope material choosen according to some standardized criteria was placed around the drain pipe, as a layer of 10 cm thickness, fixed to the gate, and then the gate was put to its place on the front sur¬face of the model. The outer surface of the model was painted, and the inner surface was tar¬red. Medium textured soil was used in these experiments. The soil was transpor¬ted from field to the nearby place of the model and cleaned from gravels and plant roots; and then was placed into the model tank. In order to settle the soil in the tank water was given by means of a drip irrigation system, and then by draining through the drain pipe. The hydraulic heads during the experiments were observed and measured by means of small piezometers made of transparent flexible plastic pipes atta¬ched to the side walls and the gate of the model tank by using small nipples. In addition to these piezometers three observation wells were used to decide whet¬her steady state flow conditions are reached. The drain flows was measured by using a graduate and a stop watch. From time to time these measurements were repeated and it was concluded that the steady state conditions are reached when the subsequent measurements were same. By arranging the level of the drain outflow pipe, different drain flow conditions were realized. During experiments drain flows, and water temperatures, water table heights between drain lines, and piezometric heads were measured. By using these measured values the hydraulic conductivity values were computed for each drainage flow equation tested. These hydraulic conductivity values were then converted to the standard temperature (20 °C) hydraulic conductivity val¬ues (in order to make the comparison possible). And for different drain flow conditions the expected water table height between drain lines were compu¬ted for each of the drainage equation. The results of the research can be summarized as follows : 1. The hydraulic conductivity values (converted to 20 °C temperature condit¬ions) changed between 0,167 and 0,784 m/day. 2. Donnan equation gives as reliable results for submerged flow conditions as half full conditions. For submerged conditions the barrier depth and water table height between drain lines must be measured from the water levels on the drain line. 3. It is concluded that Hooghoudt equation can also be used for submerged flow conditions. For this equation too barrier depth and efficient- hydraulic head must be taken according to water level on drain line. In calculating the wet perimeter, using radius of the drain pipe, or“radius of drain pipe plus filter thickness”did not change the results considerably. 4. Using Moody's ''equivalent depth to barrier“ value in Hooghoudt equation, it was not found considerable difference between calculated and measured values. But in this case the depth of barrier and the effective hydraulic head must be taken to the water level on drain pipe. 5. For Ernst equation the difference between calculated and measured val¬ues has decreased when the barrier depth and effective hydraulic head were taken to drain water level. The wet perimeter must also be calculated by taking filter thickness into consideration. 6. The equation developed by Dagan for unsubmerged conditions did not give any difference for the cases of drain pipe radius and ”drain pipe radius plus filter thickness". Dagan's equation for submerged conditions gave very good results. 7. For Kostiakov's equation nearly the same results were obtained in both cases, that is to say it does not make any significant difference to calculate as taking the barrier depth and efficient hydraulic head values according to the drain center or according to the water level on drain pipe. On the other hand existence of a filter layer did not make any difference on the results. 8. Kirkham's equation developed for unsubmerged flow conditions gave the same results both the cases for taking barrier depth and efficient hydraulic head values according to drain center and according to water level on drain. Other than this, nearly same results were obtained by taking into considera¬tion presence of a filter or by omitting the filter layer. 9. By application of Hamm ad's equation the same results were obtained for considering drain radius or for considering drain radius plus the filter layer.