İn vitro koşullar altında bazı kayısı (Prunus armeniaca L.) çeşitlerinden elde edilen olgun embriyolardan bitki rejenerasyonu
In vitro plant regeneration from embrios of some apricot (Prunus armeniaca L.) varieties
  1. Tez No: 232793
  2. Yazar: HİLAL ERTURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EŞİTKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada bazı kayısı çeşitlerinin (Hasanbey, Kabaaşı, Soğancı ve Hacıhaliloğlu) olgun embriyolardan bitki rejenerasyonunun sağlanması, bunun sağlanması için kullanılan farklı hormonların etkileri ve farklı çeşitlerin gösterdikleri performansları karşılaştırılmıştır. Birinci kültür ortamında Dikamba, 2,4-D, NAA (4-8 mg/l), BA (0,1mg/l), ikinci kültür ortamında BA, TDZ (2-4 mg/l), 2,4-D (0-0,1 mg/l), Spermin, Putresin (0-0,25 g/l) hormonları kullanılmıştır. Kallus oluşum aşamasında kallus oluşumuna genotiplerin etkisi önemsiz bulunmuş, en iyi kallus oluşumunun 4 2,4-D 0,1 BA uygulamasında (%84,51) olduğu belirlenmiştir. En fazla kahverengileşme Hasanbey çeşidinde (%42,04) ve 4 mg/l 2,4-D+0 mg/l BA uygulamasında (%62,97) meydana gelmiştir. Rejenerasyon ortamında en fazla kahverengileşme Hasanbey çeşidinde (%40,10) ve 4 mg/l TDZ+0 mg/l 2,4-D+0,25 mg/l Spermin uygulamasında (%50,51), en yüksek embriyogenik kallus oluşumu 15 gün 4 mg/l BA+0,1 mg/l 2,4-D+0,25 mg/l Spermin ortamında bekletilip daha sonra hormonsuz ortama aktarılan (%78,75) uygulamasında tespit edilmiştir. Genotipler arasında ise embriyogenik kallus oluşumu önemsiz olarak saptanmıştır. Rejenerasyon oranı en iyi olan çeşit Hasanbey (%24,84), uygulama ise 15 gün 4 mg/l TDZ+0,1 mg/l 2,4-D+0,25 mg/l Spermin ortamında tutulup hormonsuz ortama aktarılan uygulama (%56,25) olmuştur. En iyi sürgün oluşumunun ise Hasanbey çeşidinde (%22,87) ve 15 gün 4 mg/l BA+0 mg/l 2,4-D+0,25 mg/l Spermin ortamında tutulup daha sonra hormonsuz ortama aktarılan (%67,50) uygulamasında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, providing plant regeneration of some apricot varieties (Hasanbey, Kabaaşı, Soğancı ve Hacıhaliloğlu) from mature embriosis, effects of others hormones that used for providing this and performances of other varieties are comparised. In first culture medium Dikamba, 2,4-D, NAA (4-8 mg/l), BA (0,1mg/l), in second culture medium BA, TDZ (2-4 mg/l), 2,4-D (0-0,1 mg/l), Spermin, Putresin (0-0,25 mg/l) hormones are used. In first culture medium, effects of genotypes to callus occurring is not important, the best callus occurring is determined in 4 2,4-D 0,1 BA (84,51%) medium. The most brown coloring occurred in Hasanbey variety (42,04%) and 4 2,4-D 0 BA (62,97%) medium. In the second medium, the most brown coloring occurred in Hasanbey variety (40,10%) and 4 TDZ 0 2,4-D Spermin evaluating (50,51%), the highest embriogenical callus occuring is determinated in (78,75%) that replaced in hormonless medium after holded in 4 mg/l BA+0,1 mg/l 2,4-D+ 0,25 mg/l Spermin for 15 days. Embryogenical callus occuring between different genotypes established as unimportant. The best regeneration ratio is in Hasanbey variety (24,84%), also the best evaluating is (56,25%) that replaced in hormonless medium after holded in 4 mg/l TDZ+0,1 mg/l 2,4-D+ 0,25 mg/l Spermin for 15 days. The best shoot occuring is determined in Hasanbey variety (22,87%) and evaluating (67,50%) that replaced in hormonless medium after holded in 4 mg/l BA+0 mg/l 2,4-D+ 0,25 mg/l Spermin for 15 days.