Saf ZnS ve pirit içeren sfalerit cevherinin sulu ortamda klor gazı ile çözündürülmesi ve çözünme kinetiğinin incelenmesi
- Tez No: 356590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, saf ZnS ile pirit içeren sfalerit cevherinin sulu ortamda klor gazı ile çözündürülmesi üzerine; sıcaklığın, tane boyutunun, karıştırma hızının gaz akış hızının, katı/sıvı oranının ve klor konsantrasyonunun etkisi incelenmiştir. Bulunan deneysel sonuçlar“Reaksiyona Girmemiş Çekirdek Modeli”ne uygulanarak kinetik parametreler hesaplanmıştır. Saf ZnS ve cevherdeki çinko ve demirin çözünme hızını, tane boyutunun küçülmesi, karıştırma hızının artırılması, katı/sıvı oranının küçülmesi, gaz akış hızının artırılması ve klor konsantrasyonun artırılması, artırmıştır. Sıcaklığın artırılması ise saf ZnS 'ün çözünme hızını 12 - 30 °C sıcaklık aralığında azaltmış ve 40 - 80 °C sıcaklık aralığında ise artırmıştır. Benzer şekilde sıcaklığın artırılması cevherdeki demirin çözünme hızını, 12 - 20 °C sıcaklık aralığında artırmış ve 30 - 70 °C sıcaklık aralığında ise azaltmıştır. Yapılan kinetik inceleme sonucunda tüm çözünme reaksiyonlarının kül filminden difüzyon kontrollü olduğu tesbit edilmiştir. Çözünme reaksiyonlarına ait difüzyon aktivasyon eneıjileri, sırasıyla, saf ZnS için 12 - 30 °C sıcaklık aralığında 9.60 kJ.moH ve 45 - 60 °C sıcaklık aralığında 51.17 kJ.mol'1, cevherdeki sfalerit için 22.68 kJ.mol-*, cevherdeki pirit için 12 - 20 °C sıcaklık aralığında 43.28 kJ.mol~l ve 30 - 60 °C sıcaklık aralığında ise 8.37 kJ.moH olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of the temperature, particle size, speed of stining, gas flow rate, solid to liquid ratio, and concentration of chlorine have been investigated on the solubilities of pure ZnS and sphalerite including pyrite in water saturated with chlorine. The experimental results obtained were analyzed on the basis of the“unreacted core model”and hence the kinetic parameters were calculated. As a result of present experiments, the dissolution rate of pure ZnS, and zinc and iron in the ore increased with the decrease of particle size, the solid to liquid ratio and the increase of stirring rate, concentration of chlorine. Increase of the reaction temperature caused the dissolution rate of pure ZnS decrease temperature (12-30 °C) and increase in temperature (40 - 80 °C). In the same way, increase of the reaction temperature made the dissolution rate of iron in the ore increase in temperature (12-30 °C), and decrease in temperature (30-70 °C). In addition, the kinetics and mechanism of dissolution reactions were found to be the diffusion controlled through ash film. The activation energy for pure ZnS was calculated as 9.60 kJ.morl in temperature (12-30 °C) and 51.17 kj.mol'* in temperature (45 - 60 °C). The activation energy for sphalerite in the ore was calculated as 22.68 kJ.moH. Activation energies for pyrite were calculated as 43.28 kJ.mol"!, in temperature (12 - 20°C) and 8.37 kJ.mol'l in temperature (30 - 60 °C).