Bor endüstrisi atıklarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 356593
  2. Yazar: RECEP BONCUKCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MUHTAR KOCAKERİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada, bor endüstrisi atıklarının değerlendirilmesine çalışılmıştır. Bu atıklar; 1.Tinkalden boraks üretimi esnasında reaktörde çözünmeyen katı kısım, 2.Boraks şlampasının katı ve sıvı kısımları, 3.Kolemanitten borik asit üretimi esnasında oluşan borojipstir. Çalışmalarda bu atıkların İki yönden değeriendirilmeesi amaçlanmıştır; birincisi bu atıkların mevcut halleriyle değerlendirilmesi, İkincisi ise atıklarda bulunan B203'ün geri kazanılmasıdır. Reaktör atığı ve borojİps hem çimento katkı maddesi olarak ve hemde yapı malzemesi üretiminde kullanılmıştır. Bu atıkların kullanımı ile hazırlanan betonların normal katkılı portland çimentolarından daha yüksek basınç dayanımına sahip oldukları gözlenmiştir. Atıklardaki B2C^!ün geri kazanılması amacıyla % 5.2 B2Oj ihtiva eden reaktör atığı ve % 17.76 B203 ihtiva eden şlampanın katı kısmı kullanılmıştır. Bu katilar kükürt dioksit ve karbon dioksit ile doyurulmuş sularda çözündürülmüştür. Çözme işlemlerinde sıcaklık, katı/sıvı oranı ve zaman gibi parametreler incelenmiştir. Denemeler sonucunda, atıkların B2O3 muhtevalarının % 90'dan fazlasının geri kazanılabileceği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this stud}', the recovery of boron from boron endustries waste was investigated. These wastes were; 1.The undissolved solid part(waste) in the reactor which is occurred during the production of borax from tincals, 2.Solid and liquid parts of borax sludge, 3.Occurred borojips during the boric acid production from the colemanite. It has been proposed investigation of wastes under the two categorises in the study; first the wastes were treatment with original states and second was the recovery of BiC^from the wastes. The reactor waste and the borojips were used as additive material to cement and the building material production. The concretes prepared by these wastes have been observed have bigger strength than that normal added portland cement. In the recovery of B203 in the wastes, 5.20 % B203 containing reactor waste and 17.76 % B203 containing the solid part of sludge were used. The solids were dissolved in saturated-sulphur dioxide water and saturated-carbon dioxide water respectively. In the dissolving processes, temperature , solid-liquid ratio and time were taken as parameters. End of the experiments, more than 90 % B2C^ recovery was found.