Atatürk Barajı ile Suriye sınırı arasındaki Fırat sularında yaşayan Chondrostoma regium (Heckel, 1843) ve Capoeta trutta (Heckel, 1843) türlerinin biyo-ekolojileri ve et verimleri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 356594
  2. Yazar: RAMAZAN ŞEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SITKI ARAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma Atatürk Barıjı ile Suriye sınırımız arasında bulunan Fırat suları ile bu bölgenin hakim balıklarından Chondrostoma regium ve Capoeta trutta türleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kasım 1990 ile Ekim 1992 tarihleri arasında 24 adet su analizi yapılmış ve 458 Chondrostoma regium ile 543 Capoeta trutta örneği incelemiştir. Araştırma sonuçları da aşağıdaki gibi özetlenmiştir. 1. Suyun fiziksel özelliklerinden birisi olan bulanmanın bölgeye düşen yağış ile paralellik gösterdiği gözlenmiştir. Su sıcaklığının ise iki yit boyunca 8-19.5 °C'ler arasında değiştiği tesbit edilmiş ve maksimum su sıcaklığının en yüksek aylık ortalama hava sıcaklığının 11°C kadar altında, minimum su sıcaklığının ise en düşük aylık ortalama hava sıcaklığının 5.5 °C kadar üzerinde seyrettiği belirlenmiştir. 2. Suyun önemli kimyasal özelliklerinden birisi olan pH bölge sularında ortalama 8.068 olarak ölçülmüş ve 6.80-9.20 arasında değişme göstermiştir. Sertlik ise ortalama 17.2 Fransız sertliği olarak bulunmuş ve 16.0-19.0 arasında oynama göstermiştir. Diğer parametreler ise mg/l. olarak kalsiyum = 55.16, magnezyum = 7.96, demir = 0.02, bikarbonat = 163.55, klorür = 15.72, sülfat = 23.0, nitrat = 16.4, toplam alkalinite (CaCC>3 olarak) = 133.18, Organik madde = 2.45 değerlerinde bulunmuştur. Mangan, karbonat, nitrit ve amonyak'a ise rastlanılmamıştır. 3. Materyal balıklarımızdan birisi olan Chondrostoma regium örnekleri 2-8 yaş gruplan arasında dağılım göstermiş ve 8 yaşın üzerinde numune bulunamadığı gibi, 1 yaşlı fertler de yakalanamamıştır. Bu örneklerin % 59.59'unu dişi ve % 40.37'sini erkekler teşkil etmiştir, ortalama çatal boy, 2 yaşlı bireylerde 15.5 cm. ve 8 yaşlı bireylerde 33.33 cm. bulunmuştur. Ortalama ağırlık ise 2 yaşlılarda 60.0 g ve 8 yaşlılarda 485.457 g. tesbit edilmiştir. Boy ağırlık ilişkisindeki regresyon eğrisinin b değeri 2.837 olarak hesaplanmıştır. Kondüsyon değeri en düşük 4. yaşta 1.166 ve en yüksek 2. yaşta 1.610 olarak bulunmuştur. Cinsi olgunluk erkeklerde 3. yaşta ve dişilerde 4. yaşta meydana gelmiştir. Üreme mevsimi su sıcaklığının 10 °C'yi geçtiği mayıs ayına rastlamıştır. En yüksek gona-somatik indeks değeri mart ayında tespit edilmiştir. Yumurta verimi en düşük 4. yaşta ve ortalama vücut ağırlığının 159.53 g. geldiği dönemde 6780 adet olarak, en yüksek 8. yaşta ve ortalama vücut ağırlığının 529.859 g. geldiği dönemde 22573 adet otarak tesbit edilmiştir. Ortalama karkas randımanı ise % 71.105 olarak bulunmuştur. 4. Diğer materyal balığımız Capoeata trutta ise 2-9 yaş gurupları arasında dağılım göstermiş ve 9 yaşın üzerinde örnek bulunamadığı gibi, 1 yaşlı fertlerde yakalanamamıştır. Bu örneklerin % 50.82'sini dişi ve % 49.16'sını erkekler teşkil etmiştir. Ortalama çatal boy 2 yaşlı bireylerde 16.311 cm. ve 9 yaşlı bireylerde 37.816 cm. bulunmuştur. Ortalama ağırlık ise 2 yaşlılarda 63.072 g. ve 9 yaşlılarda 906.643 g. tesbit edilmiştir. Boy-ağırlık ilişkisindeki regresyon eğrisinin b değeri 3.180 olarak hesaplanmıştır. Kondüsyon değeri en düşük 4. yaşta 1.365 ve en yüksek 9.yaşta 1.676 olarak bulunmuştur. Cinsi olgunluk erkeklerde 4. yaşta ve dişilerde 5. yaşta meydana gelmiştir. Üreme mevsimi su sıcaklığının 12°C'yi geçtiği haziran ayına rastlamıştır. En yüksek gona-somatik İndeks değeri haziran ayında tespit edilmiştir. Yumurta verimi en düşük 5. yaşta ve ortalama vücut ağırlığının 201.400 g. geldiği dönemde 1259 adet olarak, en yüksek 9. yaşta ve ortalama vücut ağırlığının 934.114 g. geldiği dönemde 20935 adet olarak tesbit edilmiştir. Ortalama karkas randımanı ise % 69.948 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted on the part of Euphrates River whic is strectching between the Atatürk Dam and Syrian border and on the most common species of Fish Chondorstoma regium and Capoeta trutta which lives in this river. We analized 24 water samples and examined 458 fish samples from Chondrostoma regium and Capoeta trutta in the between november 1990 and October 1992. All so the results of research have been summarized as following. 1. Water turbidity was related to precipitation received. Water temperature in both years was found to be between 8 and 19.5 °C and maximum vaiue was 11 °C above and 5.5 °C below average long term air temperature respectively. 2. Water Ph ranged between 6.80 and 9.20 with an average of 8.068. French Water Hardness Value ranged between 16.0 and 19.0 (17.2 on average). Ca+2, Mg+2, Fe+2, Bi-carbonate, Cl", Sulphate, Nitrate, CaC03 and Organic matter in water were 55.754, 7.96, 0.002, 153.55, 15.72, 23.0, 16.04, 133.18, and 2.45 mg/l respectively. No Mn+2, Carbonate, Nitrite and Ammonia were detected in water samples. 3. The ages of Chondrostoma regium specimens caught were between 2 and 8 with no individuals outside this range. Of the samples examined, 59.59 % were female and 40.37 % was male. Average length was 15.5 and 33.33 cm. and average weight was 60.0 and 485.457 g. in 2 and 8 years old individuals respectively, b value obtained from the regression of length against weight was 23.837. Condition value was the highest and the lowest in 2 and 4 years old individuals (1.166 and 1.610 respectively). Sexual maturity occurred after 3 and 4 years in male and female specimens respectively, coinciding with the period when water temperature exceeded 10 °C in May. Teh highest gonado-somatic index value was determined in march Fecundity was the lowest (6780 egg number) in 4 th year when average body weight reached 159.53 g. and the highest (22573 egg number) in 8 th year when body weight reached 529.859 g. Carcass yield was % 71.105 on average. 4. The age of Capoeta trutta specimens caught was between 2 and 9 with no individuals outside this range. Of the samples examined, 50.82 % was female and 49.16 % was male. Average length was 16.311 and 37.816 cm and average weight was 63.072 and 906.643 g in 2 and 9 years old individuals respectively, b value obtained from the regression of length against weight was 3.180. Condition values were the highest and the lowest in 9 and 4 years old individuals (1.676 and 1.365 respectively). Sexual maturity occurred after 4 and 5 years in male and female specimens respectively, coinciding with the period when water temperature exceeded 12 °C in June. Fecundity was the lowest (1259 number) in 5th year when average body weight reached 201.400 g. and the highest (20935 number) in 9th year when body weight reached 934.114 g. Carcass yield was % 69.948 on average.