Palandöken (Tekederesi) göleti algleri üzerinde kalitatif ve kantitatif araştırmalar
  1. Tez No: 356592
  2. Yazar: HASAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ALTUNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada Eylül 1990 - Eylül 1992 tarihleri arasında Palandöken (Tekederesi) göletinin fitoplankton ve bentik alglerinin kompozisyonu, yoğunlukları ve mevsimsel değişimleri incelenmiştir. Ayrıca, suyun bazı fiziksel ve kimyasal analizleri de yapılmıştır. Palandöken göleti fitoplanktonu ve bentik alg topluluğunda Bacillarıophyta bölümüne ait algler hakim olmuştur. Göletde fitoplankton topluluğu organizma yoğunluğu bakımından, bentik alg topluluğu da tür sayısı bakımından daha zengin olmuştur. Fitoplanktonda 102 takson gözlenmiş ve Bacillarıophyta %79, Chlorophyta %10, Cyanophyta %6 , Euglenophyta ise %5 oranında topluluğa iştirak etmiştir. Bentik alg topluluğunda ise toplam 160 takson belirlenmiştir. Bu taksa'nın 121 'i epipelik alg topluluğundan olup, %57'sinİ Bacillanophyta, %27'sini Chlorophyta, %11'ini Cyanophyta ve %5'inide Euglenophyta teşkil etmiştir. Fitoplankton topluluğunda Cy c¡ otel fa oceilata, Melosira g ranuí ata var. angutussima, Synedra demerarae, S. delicatissima, S.HUformist, S. ulna, Fraguaría vauchería, Staurastrum westitum, Stigeoclonium sp., Chroococcus dispersus, Trachelomonas volvocina, bentik alg topluluğunda Navícula capitata, N.cryptocephaía, Cymatopleura solea, Synedra delicatissima , S.ulna, Fraguaría vauchería, Nítzschia palea, Chlorococcum humicola, Oedegonium spp., Anabaena solitaria, Osciílatoría formosa, Trachelomonas volvocina yaygın türler olarak bulunmuştur. Fitoplankton topluluğu genellikle ilkbahar ve sonbahar başlangıcında artış göstermiş, yaz aylarında ve sonbahar sonlarında azalmıştır. Bentik organizmaların artışıda hemen hemen fitoplanktonun çoğaldığı devrelere rastlamıştır. Sonbahar çoğalması İlkbahar çoğalmasından daha az olmuştur. Fitoplanktonda birçok bentik kökenli alg türlerinede rastlanmıştır. Epifitik (Bitkiier üzerindeki) ve epilitik (Taşlar üzerindeki) alg topluluklarıyla beraber sedimanlar üzerinde geiişen epipelik türlerde bol olarak gözlenmiştir. Bu topluluklarda Chlorophyta ve Cynophyta üyeleri daha sık ve boi olarak görülmüştür. Palandöken göleti morfometrik bakımdan ötrofik özellik göstermesine rağmen fitopiankton kompozisyonu ve hakim tür bakımından mezotrofiye yakın oligotrofik özelliğe sahiptir. Göletde çoğunluğu hafif alkali sulara özel ve kalkerli sedimanları tercih eden diyatomeler hakimdir. Yapılan fiziksel ve kimyasal analizler gölet suyunun hafif alkali, sert olmayan özellikte olduğunu göstermiştir. Besin tuzları bol olmamakla beraber algal gelişmeyi engelleyici olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the composition abundancy and seasonal variations of the phytoplankton and benthic algae of the Palandöken pound were studied between September 1990 and September 1992. In addition, the physical and chemical analysis of the pond water were determined. Among phytoplankton and benthic algae in the Palandöken pond, the Baciilariophyta division was dominant. In the pond, it was seen that the phytoplankton was more rich in respect to abundancy and benthic algal group in respect to species number. Hundred-two taxa were determined in the phytoplankton and contribution ratios of them were as follows : %79 Baciilariophyta, %10 Chlorophyta, %6 Cyanophyta, %5 Euglenophyta . In benthic aiga! group, totally 160 taxa were encontered. 121 of these taxa were observed in the epipelic algai group, the composition of these species were as follows: %57 Baciilariophyta, %27 Chlorophyta, %11 Cyanophyta, %5 Euglenophyta . The most common species in the phytoplankton were CycloteHa oceUata, Melosira granulata var. angutissima Synedra demerarae, S.deHcatissima, S.füîformis, S.ulna, fragi¡aria vaucheria, Staurastrum westitum, Stigeoclonium sp., Chroococcus dispersus, Trachelomonas volvocina. The most common species in the benthic algae were Navicula capitata, N. cryptocephaia, Cymatopleura solea, Synedra delicatissima, S. ulna, Fragilaria va ucheria, Nitzschia palea, Chiorococcum humicola, Oedegonium spp., Anabaena solitaria, OsciHatoria formosa, Trachelomonas volvocina. The phytoplankton was generally increased in spring and early fall periods, wheras in summer and late fall it was decreased. The growing periods of benthic organism were nearly as same with those of phytoplankton. The increasing in the fall was lesser than in spring. Many species originated from benthic were encontered in the phytoplankton. It was seen that there were abundant epipelic algal species living together with epiphytic (on plants) and epilitic (on rocks) algal communities. The members of Chlorophyta and Cyanophyta were more common and abundantly in these communities. Altough the Palandöken pond has morfometrically eutrofhic properties, it was found as having oiigotrophic charecters near mesotrophic when their composition of phytoplankton and dominant species were taken into account. There was a dominant diatom population which most of them prefere slightly alkaline water and calcareus sediments at in the pond. The chemical analysis were showed that the waters of the pound were soft and slightly alkaline. Although nutritient salts were not abundant they have not any limiting effect on the algal growth.