Periyodik olarak verilen sığır dalağının yavru alabalıkların (Oncorhynchus mykiss) verim özelliklerine, et bileşimlerine ve günlük optimum dalak tüketim miktarının belirlenmesi
- Tez No: 356595
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SITKI ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu Araştırmada, peryodik olarak yavru alabalıklara (Oncorhvnchus mvkiss) verilen sığır dalağının büyüme hızlarına, yem değerlendirmelerine. yaşama güçlerine, etlerin bileşimlerine etkileri ile yaş yemlerin (sığır dalağı) günlük optimum miktarının belirlenmesi hedef edinilmiştir. Atatürk üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü tesislerinde ve bir artezyen suyu ile gerçekleştirilmiş olan araştırmada, deneme kabı olarak 1.5 x 0.40 x 0.45 m'lik beton yalaklar kullanılmıştır. Her yalağa ortalama ağırlıkları 2.65 ± 0.045 g'lık yavrulardan 301 ar adet konulan denemede yem olarak % 43.65 proteinli, 4039 kcal/kg toplam enerji değerli ticari yemle 2 ve 4 günde bir verilen sığır dalağı kullanılmıştır. Miktar olarak ticari yemler balık vücut ağırlıklarının araştırmanın ilk üç aylık döneminde % 4'ü kadar, daha sonraki dört aylık devrede ise % 2'si kadar verilmiş; sığır dalağının miktarı ise ticari yemin protein nisbeti. toplam enerji değeri ve kuru madde miktarına göre üç farklı grup halinde belirlenmiştir, üç tekerrürlü olan ve 2.9.1991 tarihinden 11.4.1992 tarihine kadar 222 gün devam eden çalışmadan şu sonuçlar elde edilmiştir. 1. Deneme müddetince balıklar ortalama 2.65 ± 0.045 g1 dan 72.24 ± 7.99 g'a ulaşmışlardır. 2. En iyi büyüme hızı ticari yem yiyen gruptan sağlanmış ve fark istatistiki olarak çok önemli (P < 0.01) bulunmuştur. Bununla beraber, dalak verilen gruplardaki büyümelerde entansif alabalık kültüründen beklenen sonuçlara ulaşabiİmişlerdir. 3. Sığır dalağının 2 ve 4 günde bir kullanılmasının büyüme hızı üzerindeki etkisi istatistiki olarak önemli (P < 0.05) bulunmuş ve 4 günde bir dalak verilen gruplar daha iyi büyümüş 1 erdir.Dal ağın kuru madde miktarına göre ayarlanmış miktarı protein ve enerji değerine göre düzenlenmiş olan gruplardan daha iyi büyütmüş, fark istatistik! olarak önemli (P < 0.01) bulunmuştur. 4. Mutlak yem değerlendirme katsayısı ortalama 2.2 ± 0.557 olmuştur. Bu sonuç devamlı ticari yemin verildiği kontrol grubunda 1.51 ± 0.08, 2 ve 4 günde bir sığır dalağının verildiği gruplarda ise sırasıyla 2.78 ± 0.44, 2.40 ± 0.36 olmuştur. Yaş yemin 2 ve 4 günde bir verildiği gruplarda düzeltilmiş ortalama yem değerlendirme katsayısı sırasıyla 1.69 ± 0.092, 1.61 ± 0.015 olmuş genel ortalama ise 1.63 ± 0. 086 olarak tesbit edilmiştir. Mutlak yem değerlendirme oranlarına göre en iyi yem değerlendirme ticari yem verilen gruplarda olmuş ve fark istatistiki olarak önemli (P < 0.01) bulunmuş, diğer gruplar dalağın veriliş miktarına göre (protein, enerji, kuru madde) sıralanmıştır. Düzeltilmiş yem değerlendirme katsayılarına göre elde edilen sonuçlar mutlak yem değerlendirme sonuçlarına paralel olmuş ancak dalağın veriliş sıklığı ve miktarının etkisi istatistiki olarak Önemsiz bulunmuştur. 5. Balıkların yaşama gücü % olarak ortalama 93.2 ± 1.74 olmuş ve gruplar arasındaki fark istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. 6. Hepatosomatik indeks ortalama 1.32 ± 0.46 olarak tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the effect of systematic cattle spleen feeding on the growth and survival rate and meat quality of juvenile trouts ( On corn vn chus mvkiss) reared in concerete tanks (1.5 >: 0.40 x 0.45 m) using artesian water at the Department of Aquaculture, faculty of Agriculture at University of Atatürk in Erzurum. Daily amount of cattle spleen required for optimal growth was also determined and experiment lasted 7 months. For each tank 30 juvenile fish with each inital weight 2.65 r 0.045 g, was distiributed in three replicates. Fish was fed on cattle spleen at 2 and 4 day intervals and a commercial ration given was 43.65 % of protein content and 4039 kcal/kg gross energy. The amount of commercial ration given was 4 % of live weight fish at the first 3 months and 2 % at remaining 4 months. Tne amount of wet cattle spleen was determined according to the protein content, energy value and dry matter of the commercial ration as three groups. 1. During the experiment the average fish weight reached from 2.65 ± 0.045 to 72.24 ± 7.99 g. 2. The best growth rate was obtained from the commercial ration although an acceptable rate of growth in the intensive trout culture was obtained by using catte spleen. 3. A better growth rate was obtained when fish was fed on cattle spleen at 4 day intervals than at 2 day intervals .