Kıvrık çeperli plastik dren borularının Hollanda, ABD, Almanya ve Türk standartlarına göre karşılaştırılması üzerine bir araştırma
- Tez No: 356596
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN GEMALMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yüzyılımıza gelinceye kadar yüzeyaltı drenajı amacıyla açılmış olan hendeklerin tabanında su akışı için nisbeten stabil bir yol oluşturmada çeşitli malzemeler kullanılmıştır. Bunların arasında çalı demetleri, odun kütükleri, ahşap kutu drenler ve taş drenler sayılabilir. Günümüzde artık bu ilkel drenler yerlerini kil künklere, beton büzlere ve 1960'lı yıllardan itibaren de plastik borulara bırakmışlardır. Gelişmiş ülkelerde bu boruların imal ve kalite kontrolünden döşenmelerine kadar uyulması gereken bir dizi standart da hazırlanmıştır. Bu araştırmada yurdumuzda çeşitli firmalar tarafından üretilen kıvrık çeperli plastik dren boruları, NEN 7036 (Hollanda), ASTM D 2444 - 84, D 2412 - 87, F 800 - 89 ve USBR 1974, 1978 (A.B.D.), DİN 1187 (Almanya) ve TSE 9128 (Türkiye) standartlarına göre deneye tabi tutulmuştur. Söz konusu araştırmada 50, 100, 160 ve 200 mm anma çaplı borular, borulara ait eklenti parçalan kullanılmış ve bu borulara yukarıda belirtilen standartlarda öngörülen deneyler uygulanmıştır. Deneylerden elde edilen bulguların değerlendirilmesinden şu sonuçlara varılmıştır: 1- NEN 7036 Standardı'na göre yapılan deneylerde borular genellikle standartta belirtilen istemlere olumlu cevap vermiştir. Ancak 50 mm anma çaplı boru darbe çekme deneyinde, 100 mm anma çaplı boru ise darbe çekme, 150 °C'a ısıtma ve darbe deneylerinde yetersiz bulunmuştur. 2 - ASTM ve USBR Standartlarına göre yapılan deneylerde boruların gerçek iç çap değerleri ve 2 inç anma çaplı boruda su giriş alanı standartta belirtilen değerden küçük çıkmıştır. 4 inç anma çaplı boru darbe ve bükülme deneyinde, 6 inç anma çaplı boru katılık deneyinde istenen standart değeri vermemiştir. Diğer deney sonuçları standart değerlere uygundur. 3- DİN 1187 ve TSE 9128 Standartları'na göre yapılan deneylerde elde edilen sonuçlar standartlarda öngörülen istemlere uygun bulunmuştur. Sadece 100 mm anma çaplı boru darbe deneyinde, 160 mm anma çaplı boru şekil değiştirme deneyinde istenen standart değeri vermemiştir. Ülkemizde 1991 yılında yayınlanmış olan TS 9128 nolu standart ile kıvrık çeperli plastik dren boruları için bir takım test metotları öngörülmektedir. DİN 1187 standardı'nm aynısı olan bu standartta, aşağıda belirtilen değişikliklerin ve eklemelerin yapılması önerilir. 1- Kangal halinde piyasaya sunulan borular eğri olup, bunlardan kesilen parçalar deneye tabi tutulmadan önce düzeltilmelidir. Düzeltme işleminde kullanılacak bir metodun standarda koyulması gerekir. 2- Boruların boyutları ve genel görünüm özellikleri standartlarda belirtilen istemlere uygundur. Ülkemizde TS 9128'e göre üretilen borularda üretici firmalar tarafından krem rengi tercih edilmiştir, özellikle güneşli olan inşaat mevsiminde, ultraviyole ışınlarına maruz kalan ülkemizde boruların bu ışınlardan etkilenmemeleri için koyu renkli olarak imal edilmesi gerekir. 3- Standartlarda öngörülen darbe deneylerinde kullanılan çekiçler ve düşü yük¬sekliklerinin farklı olmasına rağmen genellikle aynı sonuçlar tesbit edilmiştir. Nitekim 100 mm anma çaplı boru standartlarda öngörülen darbe deneylerinde olumsuz sonuç vermiştir. Ülkemizde bir yatırımcı kuruluş tarafından hazırlanan drenaj projelerinden birinde en çok bu boru kullanılmaktadır. Bu boruların projelerde kullanılmasından önce darbe deneyine tabi tutulması gerekir. Ayrıca darbe deneylerinde başarısız olan boru (100 mm anma çaplı boru)'ya ait birim hacim ağırlığı diğer boruların birim hacim ağırlığından azdır. Birim hacim ağırlığının az olması 100 mm anma çaplı borunun darbe deneylerindeki başarısızlığın nedenlerinden biri olabilir. Bu konuda araştırma yapılarak standarda birim hacim ağırlığı ile ilgili bir değerin koyulması önerilir. 4- Boruların deformasyonu ile ilgili olarak yapılan deneylerde borular standartlarda öngörülen istemleri karşılamıştır. TS 9128'de 'Şekil Değiştirme Deneyi' olarak ifade edilen sünme deneyi 21 günlük bir süreyi kapsadığından bunun yerine daha kısa sürede yapılabilen 'Sünme Direnimi Deneyi' (USBR, 1978) nin standarda alınması daha uygun olur. 5- NEN 7036'da öngörülen 'Darbe-Çekme Denemesi'nde kullanılan disk borularda manşonların takılı olduğu kısımlarda kertik etkisinden dolayı parçalanma ve kopmaya neden olmuştur. Bu kertik etkisini ortadan kaldıracak bağlantı şekli için yeni bir yöntem geliştirilmelidir. 6- ASTM tarafından öngörülen 'Bükülme Deneyi'nin TS 9128'e alınması ile boruların bükülme durumlarının test edilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Until coming this century, various materials were used to make a relatively stable flow conduit on the bottom of the trenches excavated for subsurface drainage. Brushwoods, logs of woods, wooden box drains and stone drains can be mentioned among them. Today these primitive drains left their places to clay and concrete tiles, and after nineteensixties to plastic drain pipes. In the developed countries several standards have been prepared for these subsurface drainage conduits in order to control from manufacturing and quality to their installations. In this study some corrugated plastic drain tubings manufactured in our country by certain companies were tested according to the following standards: NEN 7036 (Holland), ASTM D 2444 - 84, D 24X2 - 87, F 800 - 89 and USBR 1974, 1978 (USA), DIN 1187 (Germany) and TSE'9128 (Turkey). In this research 50, 100, 160 and 200 mm diameter polyvinyl chloride corrugated tubings were tested according to aforementioned standards and the following results were found: 1. In the tests conducted according to NEN 7036 results were satisfactory but for 50 mm diameter pipe the impact tensile strength, and for 100 mm diameter pipe both impact tensile strength and heating to 150 °C and resistance to external blow (or impact) were found as not satisfactory. 2. In the tests conducted according to ASTM and USBR Standards, the values of real internal pipe diameters and for 2 inch diameter pipe the water inlet area were found smaller than standard values. For 4 inch diameter pipe the impact strength and the bending, for 6 inch diameter pipe the stiffness were not satisfactory. 3. For the tests conducted according to DIN 1187 and TS 9128, results were found as satisfactory, but for 100 mm diameter pipe the impact strength (falling ball test) and for 160 mm diameter pipe the deformation were found as unsuccessful. In the TS 9128 published in Turkey in the year of 1991, which is the same as German Standard DIN 1187, some tentative standard specifications are demanded for PVC drain tubings. It is advised that the following alterations and additions be made in this standard: 1. The corrugated plastic drain tubes sold as coils in the market are curved; before the tests these pipes must be straightened; therefore a standard method should be set in order to straighten the tubes. 2. The pipe dimensions and lookings are suitable to the standard. But in the standard there is no colour definition or limitation for the pipes. By taking into accounut the climatic conditions of our country (especially the effect of ultraviolet radiations during summer time) some rules must be set as adding carbon blacks into PVC. At present the manufacturers prefer beige as colour for plastic drain pipes. 3. In the resistance to impact tests almost the same results were found in spite of using different type tups and different falling heights. But for 100 mm diameter pipe the result was not satisfactory. The density of this pipe was found lesser than the others; this may be the reason of the failure. Therefore this problem must be examined and if it is necessary some density limitations must be set in the standard. 4. The pipes met the requirements of the standard in deformation tests. But the creep resistance test mentioned in the standard takes a period of 21 day. Thus the method of USBR (1978) which requires only 5 days, may be replaced for this test. 5. The impact resistance test proposed by NEN 7036 seems very important from the standpoint of pipe lying techniques. This test method must be included the standard by taking some measures to prevent strength concentrations in the joining points; a new joining method should be developed for this purpose. 6. The bending test (low temperature flexibility test) of ASTM must be taken to TS 9128 in order to control this feature of the PVC pipes manufactured in Turkey.