Kamuda çalışan engelli bireylerin giysi kullanımında yaşadıkları sorunlar
The problems that disabled public officiers have in clothing
  1. Tez No: 356648
  2. Yazar: PELİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. NEDİME SEVİL KIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma kamuda çalışan engelli bireylerin giysi kullanımında yaşadıkları sorunları belirlemeye yönelik tarama modelinde bir araştırmadır. Veriler anket yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ve Gaziantep illerinde kamuda çalışan engelli bireyler oluşturmaktadır. Ankara ve Gaziantep illerinde kamuda çalışan engelli bireylerden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilmiştir ve 246 birey örneklemi oluşturmaktadır. Çalışmada ele alınan problemlerin incelenmesi için öncelikle tanımlayıcı istatistikler her bir anket sorusu için elde edilerek tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır. Engel türüne ilişkin karşılaştırmalarda ise ki-kare testleri uygulanmıştır. Çoklu seçeneğe sahip sorular için çapraz tablolarla dağılımlar verilerek yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre; Katılımcıların çoğunluğunda giysilerin, hareketleri kısıtladığı tespit edilmiştir. Bu konuda en fazla sorun yaşayan bireyler; tek taraflı kol ve bacak ampütasyonu olanlardır. Bu durum en fazla kullanılan uzuvların eksikliğinden kaynaklı olabilir. Araştırmaya katılanların % 61.8' inin giyinme esnasında yardım aldığı sonucuna ulaşılmıştır. En fazla yardım alan bireyler tek taraflı kol ampütasyonu ve belden aşağı felçlilerdir. Bu durumun, bireylerin en önemli işleve sahip olan kol uzvunun eksikliği ve hareket eksikliğinden kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Anketlere katılanların en çok pantolon, gömlek ve cekette sorun yaşadıkları tespit edilmiştir. Pantolonda en çok sorun yaşayan bireyler tek ve çift taraflı bacak ampütasyon grubudur. Gömlekte en çok sorun yaşayanlar ise tek taraflı kol ampütasyonu ve kas hastalığı olanlardır. Cekette sorun yaşayan bireyler ise tek taraflı kol ampütasyonu ve belden aşağı felçli gruplardır. Araştırmaya katılan bireylerde pantolon boyunun uzun, ağ formunun dar, paçanın geniş, diz genişliğinin dar, belin geniş, kalçanın dar olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Gömlekte ise kol formunun geniş, kol boyunda uzunluk, cekette kol formunun geniş, kol ve ceket boyu uzunluğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is a research as a survey model aiming to point the problems that disabled public officers encounter in clothing. The data have been gathered by means of questionnaires. The universe of the research consists of the disabled individuals labouring in public in Gaziantep and Ankara cities. In this regard, the individuals have been named among the officers labouring in public in Gaziantep and Ankara through the method of simple random sample and the sample includes 246 individuals. To investigate the problems discussed in the work, primarily the determinative statistics have been obtained, tabulated and interpreted for each item of the questionnaire. In the comparison related to the type of the disability, the chi-squared tests have been applied. The multiple choice items have been interpreted by being tabulated with crosstabs. According to the research conclusions; It has been confirmed that most of the attendants have remarked clothes restrict their activities. The individuals mostly having problems with this are the ones who have unilateral leg or arm amputations. It is supposed that the lack of mostly-used parts of the body is the reason for this situation. It has been concluded that the % 61.8 of the attendants receive help while getting dressed. The individuals receiving help mostly are the ones who have unilateral leg or arm amputation and are paraplegic. It is supposed that the reason for this is the lack of motion and an arm having the most important function. It has been deduced that the attendants have problems mainly with pants, jackets and shirts. The group having problems mainly with pants are the ones having unilateral or bilateral leg amputation and the ones who have problems mostly with shirts are the individuals unilaterally amputated or having sympathy. Finally, the individuals who have problems with jackets are the ones unilaterally amputated and being paraplegic. It has been inferred that the lengths of pants are excessive, plexus forms are narrow, trouser legs are large, knee widths are narrow, waist measurements are large and the buttocks are narrow. The attendants have complained that shirts' and jackets' sleeve forms are large, lengths are excessive and they also complained that jackets are too long.