7. sınıf fen ve teknoloji dersi 'insan ve çevre' ünitesinde fen-teknoloji-toplum yaklaşımıyla öğretim sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of science-technology-society approach teaching results in 7th grade science and technology course 'human and environment' unit
  1. Tez No: 356647
  2. Yazar: SELDA DEMİRÇALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA KALENDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada 7. sınıf Fen ve Teknoloji Dersi“İnsan ve Çevre”ünitesinde Fen–Teknoloji–Toplum (FTT) yaklaşımına dayalı öğretimin sonuçlarını değerlendirmek amacıyla, ders içeriği tasarlanmış ve öğrencilerin gelişim göstermesi beklenen kavram, bilimsel süreç becerileri, kavram uygulama, tutum ve yaratıcılık alanları ile ilgili değerlendirmeler yapılarak, öğrencilerin gelişim düzeyindeki farklılıklar araştırılmıştır. Çalışmada deneme modelinin iki gruplu ön test - son test deseni kullanılmıştır. Denizli İl merkezinde bulunan 'Vakıfbank İlköğretim Okulu'ndaki iki farklı yedinci sınıf şubesi çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Bu şubelerden biri deney diğeri ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Deney grubu olarak seçilen şubede FTT yaklaşımına dayalı öğretim, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yapılmıştır. Deneysel işlem öncesinde ve sonrasında, her iki gruba da öğrencilerin gelişim göstermesi beklenen alanların değerlendirmesine yönelik olarak hazırlanan, güvenirlik ve geçerlik analizleri yapılmış olan ön test ve son testler uygulanmıştır. Ön test ve son testlerde, öğrencilerin değerlendirme ölçeklerine verdikleri yanıtların SPSS 11.5 programı ile istatistiksel analizi sonucunda, kavram alanı hariç diğer tüm alanlarda, FTT yaklaşımına dayalı öğretim yapılan deney grubu öğrencilerinin daha çok gelişim gösterdiği görülmüştür. FTT yaklaşımının, öğrencilerin bilimsel süreç becerileri, kavram uygulama, tutum ve yaratıcılıklarının gelişimine olumlu katkı sağladığı ve fen ve teknoloji derslerinde başarıyla uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, for the purpose of evaluating the results of teaching with Science – Technology – Society (STS) approach in 7th grade Science and Technology course on“Human and Environment”unit, STS based course content was designed and assessments were made on areas which students are expected to demonstrate development on the“concept, applying concepts, attitude, scientific process skills and creativity”domains and differences in students' developmental level was investigated. In the study, two-group pre-test - post-test design of experimental model used. Two seventh classes in Vakıfbank Primary School located in the center of Denizli, were determined as the study group. One of these classes selected as an experimental group and the other control group. STS-based teaching approach used in the experimental group, while traditional teaching used in the control group. Before and after the experimental procedure, assessment tools, which prepared for the evaluation of five domains of science, applied as pre-test and post-test. As a result of the statistical analysis of student responses to the assessments on pre-test and post-test with SPSS 11.5 program, it was observed that in all domains except for the concept domain, the students in the experimental group which using STS-based teaching approach, showed more improvement. It was concluded that, STS approach provided a positive contribution to the development of the students' applying concepts, attitudes, scientific process skills and creativity domains of science and the STS approach can be applied successfully in the science and technology courses.