Measurement of surfacetension and investigation of interfacial propertiesof liquid Cu,Al and Al-Si bronze alloys on various refractory oxides
- Tez No: 35665
 - Danışmanlar: PROF. DR. EKREM SELÇUK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 1994
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 316
Özet
oz SIVI Cu, Al, Al-Si ve BRONZ ALAŞIMLARININ DEĞİŞİK REFRAKTER OKSİTLERİ ÜZERİNDEKİ YÜZEY ENERJİLERİNİN (GERİLİMLERİNİN) ÖLÇÜLMESİ VE ARAYÜZEY İLİŞKİLERİNİN İNCELENMESİ KALEBOZAN, Halit Doktora tezi, Metalürji Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ekrem SELÇUK Eylül, 1994, 282 sayfa Metal ve seramiklerin özgün özellikleri birleşik, kompozit, bir malzemede toplanarak yüksek vasıflı yeni malzemeler üretmek araştırıcıların son on yılda yoğun çalışmalar yaptıkları bir alan olmuştur. Bu yeni malzemelerin elemanlarının termofiziksel özellikleri ve elemanlar arası müşterek yüzey ilişkileri konusunda dökümante edilmiş yeterli doğru bilgi ne yazıkki elde bulunmamaktadır. Bu kapsamda söz konusu çalışma sıvı bakır, alüminyum, Al-Si, ve üç değişik tip bronz alaşımının, zirkon, ergitilip-öğütülmüş silis, molochite, ve vımanyezit refrakterleri üzerindeki yüzey enerjilerinin (gerilimlerinin) ölçülmesini ve bu sistemlerdeki ara yüzey ilişkilerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Yüzey enerjisi ölçümlerinde durgun damlacık tekniği kullanılmış, refrakter plakaları üzerindeki sıvı metal damlacıklarının fotoğrafları çekilerek görüntü şekli için geliştirilen ikinci derece diferansiyal denklemin Bashfort ve Adam tarafından verilen yaklaşık nümerik çözümü bir bilgisayar programına adapte edilmiştir. Yüzey enerjileri bu program kullanılarak hesap edilmiştir. Damlacıkların refraktere yapışma ve arayüzey ilişkileri incelenmiştir. Sonuç olarak incelenen 24 sistemin a) reaktif sistemler b) reaktif olmayan sistemler olmak üzere iki ana guruba ayrılabileceği bakır ve bronz alaşımlarının reaktif olmayan sistemler ve diğerlerinin ise reaktif sistemlerde yer aldığı görülmüştür. Reaktif sistemlerde ıslatmazlıktan ıslatır duruma geçişin zaman içerisinde olduğu gözlenmiş, reaktif olmayan sistemlerde yüzey enerjisinin damlacığın üzerinde durduğu seramik plakaya bağlı olmadığı buna karşın yapışmanın değişik seramikler için farklı değerler sergilediği tespit edilmiştir. vuYüzey aktif elementlerin yüzey gerilimlerinin belirlenmesinde önemli rol oynadıkları ayrıca, metal-seramik kompozitlerin metal ortaklarının mikro yapılarının oluşumunda etken rol aldıkları gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Seramik, durgun damla, yüzey enerjisi, yapışma, kompozit malzeme, bakır, alüminyum, Al-Si, bronz. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 604.02.03 vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MEASUREMENT OF SURFACE TENSION AND INVESTIGATION OF INTERFACIAL PROPERTIES OF LIQUID Cu, Al, AND Al-Si, BRONZE ALLOYS ON VARIOUS REFRACTORY OXIDES KALEBOZAN, Halit Ph. D. in Metallurgical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ekrem SELÇUK September, 1994, 282 pages. Integration of ceramics with metals and alloys thus combining the superior properties of both partners in a composite product is the subject of this decade. Thermophysical and interfacial properties of the constituents of candidate composite materials have not been fully documented. mThis research work aims at determining surface tension of liquid Cu, Al, Al- Si, and three different bronzes on various refractory oxides, namely; zircon, fused silica, molochite, and magnesia, as well as investigating the interracial relations between metal and ceramic partners. Sessile drop technique has been used to measure the surface tension from recorded images of drops. Laplace's fundamental equation for the shape of a macroscopic menisci has been adopted to the profile of the drop. Numerical approximation solution of the second order differential equation of the shape of the sessile drop by Basforth and Adams has been used to calculate the surface tension. A computer program has been developed for the solution procedure. Resolution of forces at the three phase contact point has been investigated by Young-Dupre equation. Work of adhesion thus the interfacial relations have been analyzed. It is concluded that the 24 systems investigated can be divided into two major groups, as i) reactive systems, as ii) nonreactive systems. Cu and bronzes can be classified as nonreactive systems and others as reactive systems. Transition from nonwetting to wetting case can be seen in reactive systems with time. rvHowever, the nonreactive systems do not show significant change in surface tension values on different ceramics, although their work of adhesion changes depending on the coupled ceramics. Finally, it is proposed that surface active elements play an important role in determining the surface tension of the systems as well as the final microstructure of the metal partner of the composites. Key words : Ceramic, sessile drop, wetting, surface tension, work of adhesion, composite materials, copper, aluminum, Al-Si, bronze Science Code: 604.02.03