Unstructured grid genertion
Yapısız çözüm ağı üretimi
- Tez No: 35664
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET Ş. ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
oz YAPIŞIZ ÇÖZÜM AĞI ÜRETÎMİ COŞKUN, Mehmet Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ahmet Ş. ÜÇER Yardımcı Tez Yöneticisi: Assoc. Prof. Dr. Cevdet ÇELENLİGÎL Haziran, 1994, 139 sayfa Bu tezde yapılan çalışmanın esas hedefi ilerleyen cephe tekniği ile iki boyutlu üçgen elemanh yapışız çözüm ağlatının üretimini yapacak bir bilgisayar yazılımının geliştirilmesidir. Yazılımın zaman verimliliğini artırmak için geometrik arama problemi ikili ağaç veri yapısı kullanılarak çözülmüştür. Çözüm ağı elemanlarının eş kenarhlığını karşılaştırmak için bir Delaunay Üçgenleme metodu çözüm ağı üretimi için modifiye edilmiştir. Çözüm ağının düzgünleştirilmesi için bir son işlemci yazılımı hazırlanmıştır. İkili ağaç veri yapışım kullanmayan ikinci bir ilerleyen cephe kodu hazırlanmış ve ilerleyen cephe kodlarının hesaplama zamanlan karşılaştınlmıştır. Kodların karmaşık geometrilerde çalışabilirliğini göstermek için bir seri test problemi çözülmüştür. İlerleyen cephe kodlarının modülerliğini gösterebilmek için, ikili ağaç veri yapısı kullanan ilerleyen cephe kodu hibrit çözüm ağı üreten bir yazdım haline getirilmiştir. VIAnahtar Kelimeler : Üçgen Elemanlı Yapışız Çözüm Ağı, İlerleyen Cephe Tekniği, İkili Ağaç Veri Yapısı, Geometrik Arama, Delaunay Üçgenlemesi, Hibrit Çözüm Ağı. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 625.04.03 vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT UNSTRUCTURED GRID GENERATION COŞKUN, Mehmet M.S. in Mechanical Engineering Supervisors: Prof. Dr. Ahmet Ş. ÜÇER Co-Supervisor:Assoc. Prof. Dr. Cevdet ÇELENIİGÎL June, 1994, 139 pages Primary goal of the work done in this thesis is to develop a two dimensional unstructured triangular grid generation code with advancing front technique. To increase the time efficiency of the code a binary tree data structure is used for geometric searching. A Delaunay triangulation scheme is modified to a grid generation tool and the grid elements generated by the advancing front code and by the Delaunay triangulation code are compared for the equilateralness of the elements. A post processing tool for smoothing the grid is also prepared. A second advancing front code is prepared without the binary tree data structure and the computation times of the advancing front codes and the Delaunay triangulation code are compared. A series of test cases are run to show the ability of the codes in handling complex geometries. To show the modularity of the advancing front codes, the code with binary tree data structure is modified in to a hybrid grid generation code. IVKeywords : Unstructured Triangular Grid, Advancing Front Technique, Binary Tree Data Structure, Geometric Searching, Delaunay Triangulation, Hybrid Grid. Science code : 625.04.03