Muğla ilinde zeytinyağının kullanımı
Olive oil use in Muğla
- Tez No: 356652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME KÜÇÜKKÖMÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireylerin zeytinyağı kullanımları ve zeytinyağı kullanımlarını etkileyen etmenlerin incelenmesidir. Araştırma verileri anket formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programından yararlanılarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri elde edilmiştir. Verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi, t-testi ve tek yönlü varyans analizi testi (ANOVA); farklılığın yönünün tespitinde Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırmaya toplam 431 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılanların % 61,5'ini kadınlar oluşturmaktadır. Katılımcıların yarıdan fazlası 30-49 yaşları arasında (%53,6) ve %40,2'si ortaöğretim mezunudur. Zeytinyağı tüketim alışkanlıkları, zeytinyağı tükettiğini belirten 416 kişi üzerinden değerlendirilmiştir. Aylık ortalama hanehalkı zeytinyağı tüketimi 4,70 litredir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the use of olive oil and the factors which have an effect on their consumption of olive oil. The data of the research were gathered with a questionnaire. Statistical Packages for Social Sciences (SPSS) was benefited from to measure the data and obtain the number, percentages, mean, and standard deviation. Chi-square test, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare the data and Scheffe's test was used to determine the direction of the differences. The population of the study consisted of 431 subjects. Women made up 61,5 % of the participants in the research. More than half of the participants refer to the people who are between the ages of 30 and 49 years (53,6%) and 40,2% of them are secondary school graduates. Consumption habits of olive oil were evaluated over 416 individuals who stated that they consumed olive oil. Monthly average consumption of olive oil per household is 4,70 litres.