Baba tutumlarının anasınıfı ve ilkokul birinci sınıfa devam eden çocukların sosyal beceri gelişimlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of father attitudes to development of social skills of children that attend kindergarten class and first-grade of primary school
  1. Tez No: 356668
  2. Yazar: MEHMET AKİF İNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırma, anasınıfı ve ilkokul birinci sınıfa devam eden çocukların babalarının sahip olduğu baba tutumlarını belirlemek, baba tutumlarının çocuğun yaşı, cinsiyeti, doğum sırası, kardeş sayısı, aile tipi, babanın yaşı, öğrenim düzeyi ve işi, annenin öğrenim düzeyi ve çalışma durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığını saptamak ve baba tutumlarının çocukların sosyal beceri gelişimlerine etkisini incelemek amacı ile yapılan ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı il merkezinde bulunan altı ilkokuldaki anasınıflarında ve birinci sınıflarda bulunan 294 çocuk ve bu çocukların babaları oluşturmuştur. Araştırmada,“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal Beceri Değerlendirme Sistemi Temel Eğitim Öğretmen Formu (Social Skills Rating System Elementary Teacher Form)”ve“Baba Destek Programı (BADEP) Tutum Envanteri”veri toplamak amacı ile kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, olumlu tutum olan İletişim Açıklığına sahip babaların en yüksek puan ortalamasına (210,12), olumsuz tutumlardan biri olan Yetkeci Tutuma sahip babaların ise en düşük puan ortalamasına (174,78) sahip oldukları belirlenmiştir. Anasınıfına devam eden çocukların babalarının sahip olduğu tutumların, anne öğrenim düzeyi, baba öğrenim düzeyi, baba işi ve anne çalışma durumuna göre anlamlı (p.05). Baba tutumu ile çocuğun sosyal becerisi arasında ise, düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study in which relational model is used to reveal the attitudes of fathers whose children are in kindergarten and first-grade of primary schools, and to determine whether these attitudes have an effect on childrens' age, gender, birth order, number of siblings, family type, father's age, father's education level and job, mother's education level and employment status. Another aim of this study is to examine the effect of fathers' attitudes on childrens' social skill developments. Research sample is constituted by 294 preschool and first grade students from six different primary schools which are in the city center that bond to Mus Provincial National Education Directorate and their fathers. In the study,“Personal Information Form”,“Social Skills Rating System Elementary Teacher Form”and“Father Support Program (BADEP) Attitude Inventory”have been used to collect data. According to the data, it has been determined that fathers who have Contact Openness that is a positive attitude have the highest score average (210,12), fathers who have authoritarian attitude which is one of the negative attitudes have lowest score average (174,78). The attitudes of the fathers of the children who attend kindergarten in terms of mother's education level, father's educational level, father's job and mother occupation (p .05). Low level relationship has been identified which is positive and significant between father's attitude and child's social skills.