Dinleme ve konuşma becerilerinin kazandırılmasında yaratıcı drama temelli bir model önerisi
A creative-drama based model suggestion in enhancing listening and speaking skills
  1. Tez No: 356705
  2. Yazar: BAŞAK UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GIYASETTİN AYTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu araştırmanın amacı, dil öğretiminde dinleme ve konuşma becerilerinin kazandırılmasına yönelik yaratıcı drama temelli bir model önerisi sunmaktır. Bu amaca ulaşabilmek için araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada ele alındığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırma, Ankara ili Sincan ilçesi Atatürk İlkokulunda 2012/2013 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde eğitim gören 7. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Sürecin başında deney ve kontrol grubunu oluşturan öğrencilere Kişisel Bilgi Formu verilmiştir. Kişisel Bilgi Formu'ndan alınan bilgilerden hareketle atölye planlarında gerekli ön düzenlemeler yapılmıştır. Deney ve kontrol grubunu oluşturan öğrencilerin dinleme becerisine yönelik yeterliliklerini tespit edebilmek amacıyla öğrencilere Dinleme/İzleme Becerisi Testi, konuşma becerilerini tespit edebilmek amacıyla Konuşma Becerisi Testi sözlü ve yazılı kayıt altına alınarak uygulanmıştır. Araştırma, deney grubuyla devam ettirilen 56 saatlik bir atölye çalışması üzerine temellendirilmiş ve atölye süreci, görsel kayıt altına alınarak 3 alan uzmanı tarafından birbirinden bağımsız biçimde değerlendirilmiştir. 14 hafta sonunda deney ve kontrol grubu öğrencileriyle son test uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama amacıyla kullanılan form ve materyaller, alt problemlere göre belirlenerek özelleştirilmiştir. Atölye uygulaması gerçekleştirilen grubun ön yaşantıları hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, dinleme öğrenme alanına yönelik yeterliliklerini ölçmek amacıyla“Dinleme/İzleme Becerisi Gözlem Formu”, konuşma alanına yönelik yeterliliklerini ölçmek amacıyla“Konuşma Becerisi Gözlem Formu”, nicel verileri nitel verilerle kıyaslayabilmek amacıyla“Öğrenci Günlükleri”, atölye kamera kayıtları ve araştırmacı tarafından doldurulan“Raportör Günlüğü”kullanılmıştır. Kişisel Veri Bilgi Formu, Dinleme/İzleme Becerisi Gözlem Formu ve Konuşma Becerisi Gözlem Formuna yönelik verilerin ilk ve son analizlerinde SPSS 21.0 Paket Programı, öğrenci ve raportör günlüklerinin analizinde ise NVIVO 9 Paket Programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yaratıcı drama temelli olarak hazırlanan atölye modelinin deney grubunda anlamlı derecede akademik başarı artışını sağladığı nitel ve nicel veriler aracılığıyla tespit edilmiştir. Deney grubunda yer alan öğrencilerin yaratıcı drama sürecini“oyun”olarak kavrayanların“yöntem”olarak algılayanlara kıyasla daha yüksek akademik başarı elde ettiği nitel analizler sonucunda ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a creative drama-based model to enhance listening and speaking skills. Thus, mixed-method reserach including both quantitative and qualitative research methods was employed. The study was carried out with 7th grade students studying at Sincan Atatürk Primary School during the spring semester of the academic year 2012/2013. Personal details form, listening and speaking pre-tests were presented and employed to all students in both experimental and control groups. The study is based on 56-hour workshop applied in the experimental group and post-tests were employed to students in experimental and control groups after 14 weeks. The forms and materials used to collect data in this study were specialised according to the sub-problems.“Personal Details Form”was used to get informed about the previous experiences of the group on which workshop was applied,“Listening Skill Observation Form”was used to test students' listening proficiency,“Speaking Skill Observation Form”was used to test students' speaking proficiency and finally“Student Diaries”and“Reporter Diary”were used to compare and contrast quantitative and qualitative data. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 21 was utilized in the first and last data analyses of Personal Details Form, Listening Skill Observation Form and Speaking Skill Observation Form while NVIVO 9 was utilized for analysing student and reporter diaries. It has been found out that creative-drama based workshop model has increased academic success of the experimental group significantly. Additionally, it has been revealed by NVIVO 9.0 results that in the experimental group, those who perceive creative drama process as“game”have gained more academic success compared to those who perceive it as“method”.