İlköğretim 3. sınıf dersinde tarih konularının öğretiminde fotoğraf kullanımının öğrenci başarısına ve derse olan tutumuna etkisi
A study about the uses of photography in teaching of history subjects at the 3 grade elementary school students'social studies lesson and its effects on the student performance, and attitude of the course
  1. Tez No: 356704
  2. Yazar: EMİNE SUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA YEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 3. sınıf öğrencilerinin Hayat Bilgisi dersinde tarih konularının öğretiminde fotoğraf kullanımının öğrenci başarısına ve derse olan tutumuna etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2011-2012 eğitim öğretim yılında Ankara'nın Nallıhan ilçesindeki Sakarya İlköğretim Okulunda yapılmıştır. Araştırma bir deney ve bir kontrol grubunda bulunan 48 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına“Hayat Bilgisi Başarı Testi”ve“Hayat Bilgisi Tutum Ölçeği”ön test-son test-kalıcılık testi olarak verilmiştir. Araştırmada Hayat Bilgisi başarı testi puanları, derse ilişkin tutum ölçeği puanları ve kalıcılık testi puanlarının hesaplanmasında Kolmagorov-Smirnov testi uygulanmıştır. Deneysel işlemin etkili olup olmadığı, iki grubun ön test ve son test puanlarının karşılaştırılması ile belirlenmiştir. Verilerin analizi sonucu bulgular incelendiğinde, Hayat Bilgisi başarı testinden elde edilen son test puanlarında deney ve kontrol grupları arasında deney grubunun lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Hayat Bilgisi tutum ölçeğinden elde edilen son tutum puanlarında deney ve kontrol grupları arasında, deney grubunun lehine anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to show the impacts of the use of the photography in the teaching of history subjects at the 3rd grade elementary school students' social studies lesson and its effects on the student performance, attitude, and learning retention of the course. Research conducted among an experimental and a control group of 48 students at Nallihan Elementary School, the district of Ankara, in 2011-2012 academic years. During the study, an experimental design with a pre-test and post-test control group was used. Moreover,“Science Achievement Test”and“Science Attitude Scale”were given to the experimental and control groups as pre-test, post-test, and retention test. In this research Kolmagorov-Smirnov test was used to evaluate scores for Science Achievement Test, Science Attitude Scale, and Retention Test Scores. The effectiveness and success of the research were determined by the comparison of the two groups' pre-test and post-test results. The findings from the analysis of data showed that Science Achievement post-test score of the experimental and control groups were found to result in favor of the experimental group. Lastly, it was also found a significant differences in terms of the final attitude scores from Science Attitude Scale between experimental and control groups.