Okul öncesi dönem çocuğunun kendini ifade etmesinde resmin önemi
The importance of pre-school aged kids'drawings on expressing themselves
- Tez No: 356707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Okul öncesi dönem (5-6 yaş) gelişimsel ve çizgisel gelişim açısından kritik bir dönem olmakla birlikte, çocuk resimlerinin yetişkinlerce doğru değerlendirilmesi ve çocukların çizgisel, ruhbilimsel ve gelişimsel ifadelerini yorumlama bakımından önemlidir. Çocuk resimleri, çocuğun aile, anne, baba, kardeş, kısaca çevresiyle ilişkilerini ortaya koyabilir. Bu araştırmada; çocuğun kendini ifade etmesinde resim yapmasının önemi araştırılmış ve açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca çocukların kendilerini ifade etmelerinde bir ifade aracı olarak“aile bireyleri”konulu çizimler kullanılıp, çocukların“aile”algısının, aile içi ilişkilerinin, ailede kendilerini nasıl gördüklerinin yaptıkları çizimlerle arasında bir ilişkisi olup olmadığı değerlendirilmiştir. Bu araştırma betimsel bir çalışma olup, çalışmaya Türkiye'den Ankara ili Çankaya ilçesinden Arı Ön Okula devam eden 5ve 6 yaş grubu 35 çocuk oluşturmaktadır. Öğrencilere, aile algısını ifade etmeleri için 'aile bireyleri' resmi çizmeleri istenmiştir. Ayrıca, aile bireyleriyle ilgili genel bilgilere sahip olmak için, 19 maddeden oluşan aile bilgi formu hazırlanmıştır. Çalışmanın sonucunda okul öncesi dönem çocuğunun kendilerini ifade edebilme araçlarından birinin de resim olduğu, yapılan“aile bireyleri”konulu resimlerin önemli bir ifade aracı olduğu açıklanmıştır. Ailenin etkili olduğu ve çocuk resimlerinde bu yansıtmaların görüldüğü saptanmıştır. Aile bireyleri içinde mutlu ve rahat olan anaokulu çocuğunun resimlerinde renkler, mekan, oran ve figür çizimleriyle bunu rahatça ifade ettiği görülmüştür. Şema öncesi dönem çocuk resimlerinin önemi araştırılmış, çocukları anlamada yetişkinler için çok önemli bir araç olduğu saptanmıştır. Çocuk resimleri aynı zamanda çocukların kendilerini ifade etmesinde de adeta ikinci bir dil niteliği taşıdığı gözlenmiştir. Araştırma sonucunda çocuklara yaptırılan uygulama çalışmasının yanı sıra, aile bireyleri ile ilgili bilgi ve gözlemlerin birlikte değerlendirilmesinin önemli olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pre-school ages of a kid is a critical period for growth of his / her drawings. During this period, majority of the children draw images of their parents and siblings in addition to their environment. Grown ups can understand these kids' pscycological mood by evaluating these drawings accurately. This study investigated the importance of kids' drawings on expressing themselves. 35 pre-school aged kids from Ari Pre-School, Cankaya, Ankara, Turkey were asked to draw a picture of their family and family members. These drawing were then evaluated to find if there is a relationship between these kids' family environment or how kids see themselves among the other members of the family and their drawings. To ensure the accuracy of the evaluations, a 19 question survey, seeking general information about the families of these kids, was requested to be filled. This study prooved that drawings for pre-school aged kids are one of the most imporant ways to express themselves. These drawings pointed out the importance of family to the pre-school aged kids. By evaluating these drawings, it wasn't hard to identify the kids with happy families and environment; since kids with happy families and environment were able to reflect their emotions to their drawings with colors, shapes and images they pictured. As a result of this study; it was clear that pre-school aged kids use painting as a secondary language to express themselves. It was also concluded that when drawings are evaluated with information about kids' families, it was much easier to understand the family environment and pscycological mood of pre-school aged kids.