Operasyonel riskin ölçülmesinde kullanılan yöntemlerin incelenmesi ve bir banka işletmesinde uygulanması
Investigation of the methods used in the measurement of operational risk and implementation of it in a bank business
  1. Tez No: 356708
  2. Yazar: MEHMET ALİ EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN MARŞAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmanın genel amacı bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankaların maruz kaldıkları operasyonel riskler için ayırmaları gereken sermayeyi nasıl ve hangi yöntemler ile hesaplamaları gerektiğinin ve Basel II kriterlerine uygun bir şekilde bir banka işletmesinin verilerinden yaralanarak bankalara operasyonel risk ölçüm bilincinin Basel III'e geçiş yapmadan önce oluşturulmasıdır. Bu araştırmada örnek bir banka işletmesinin faaliyet raporu ve mali tablolarından yararlanılarak maruz kalınan operasyonel riskler için Basel II' nin önerdiği yöntemler ile riski hesaplama ve bu risk için ayrılması gereken sermaye miktarı bulunmuştur. Her bir yöntemle hesaplanan bu sermaye ile yöntemler arasındaki farklılıklar ortaya konulmuştur. Operasyonel risk için ayrılması gereken sermaye miktarı; temel gösterge yöntemi, standart yöntem ve alternatif standart yöntem kullanılarak hesaplanmıştır. Banka içsel veri eksikliğinden dolayı gelişmiş ölçüm yöntemi, araştırmanın dışında bırakılmıştır. Araştırma bankanın 2010, 2011 ve 2012 yılına ait mali verilerinden yararlanılarak bazı varsayımlar ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular değerlendirildiğinde, her yöntemde ayrılması gereken sermaye farklı çıkmıştır. Yöntemlerde kolaydan zora gittikçe, ayrılan sermaye azalmış, operasyonel risk hakkında daha detaylı bilgi sağlanmıştır. Ayrıca bankaların 2012 yılı faaliyet raporlarına göre bütün bankalar temel gösterge yöntemini kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
General purpose of this research is to show the banks in the banking sector how and with which methods to calculate the capital they need to allocate for the operational risk they are exposed and to form operational risk measurement awareness by benefiting from the data of a bank business in accordance with Basel II criteria before switching to Basel III. In this study, risk measurement and the amount of capital required to be allocated was found for the operational risk exposed with the methods offered by Basel II by benefiting from a sample of the annual report and financial statements of a bank business. The differences between the capital that was calculated with each method and the methods have been introduced. The amount of capital required for operational risk was calculated by using basic indicator approach, standardized method and alternative standardized method. Advanced measurement method was excluded from the study due to the lack of bank internal data. Research was carried out with some assumptions by benefiting from the bank's financial data of the years 2010, 2011 and 2012. When the results were evaluated, the capital required to allocate was different in each method. The allocated capital decreased and more detailed information about operational risk was provided as we got from easy to difficult in the methods. In addition, all the banks use the basic indicator approach according to the 2012 annual reports of the banks.