Malatya'da meslek yapısı ve sosyal hareketlilik: Malatya Merkez uygulaması
Occupation structure and social mobility in Malatya: Malatya Central application
- Tez No: 356753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmanın temelini, teorik düzeyde, meslek sosyolojisinin uğraşı alanlarından; sosyal yapı ile mesleki yapı arasındaki karşılıklı münasebetler, sosyal yapıdaki değişme ve gelişmeler ile mesleki yapıdaki değişme ve gelişmeler, sosyal tabakalaşma ile meslek, sosyal hareketlilik ile meslek arasındaki ilişkiler ile ilgili konular oluşturmaktadır. Çalışmanın uygulama yönüyle de, ortaya konulan varsayımlar, farklı bir sosyal çevre gibi görünen Malatya'dan elde edilen verilerle irdelenip yoklanmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Meslek, Sosyal Tabakalaşma, Sosyal Hareketlilik, Malatya
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: At theoretical level, the base of this study, consists of the subjects which are in study area of profession sociology such as mutual relations between social structure and professional structure, changes and developments at social structure and changes and developments at professional structure, relations between social stratification and profession, social mobility and profession. At application level of this study, suggestions are tried to be examined by the help of data gathered from Malatya where may be seen as a different social environment. KEY WORDS: Occupation, Social Stratification, Social Mobility, Malatya