Yoksulluk-ekonomik kalkınma ilişkisi
Corelation of poverty and economic development
  1. Tez No: 356754
  2. Yazar: MEHMET TEMİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUZAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsan yaşamının varlığı ile birlikte ortaya çıkan beslenme, barınma, eğitim ve sağlık gibi temel gereksinimleri karşılayamama durumu olarak tanımlanan yoksulluk az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çözmek zorunda olduğu küresel boyutlu bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Şüphesiz günümüz dünyasında hüküm süren parasal sistemde yoksulluğun oluşumunda temel nedeni gelir yetersizliği ya da bir başka deyişle gelirin ülkeler ve bireyler arasında eşit dağılmamasıdır. Yoksulluk sorununu sadece gelir yetersizliği ile ilişkilendirmek, ekonomik olarak gelişmenin sağlanması ile ortadan kalkacağını düşünmek yoksulluk sorunun çok boyutlu niteliğini göz ardı etmek anlamına gelmektedir. Yoksulluk tartışmalarının daha sağlıklı yapılabilmesi için öncelikle yoksulluk göstergelerinin, ölçütlerinin, nedenlerinin tanımlanması ve yoksulluğun ölçülmesine ilişkin sınırların tespiti önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra azgelişmişliğin yoksulluk üzerine etkilerinin ve kalkınma teorilerinin yoksulluğun azaltılması yönünde öne sürdüğü görüşlerin incelenmesi gerekmektedir. Sahip olduğu karmaşık yapı ve ilişkili olduğu kavramların çokluğu yoksulluğun derinlemesine analiz edilmesini zorunlu kılmaktadır. Kalkınma iktisadının da temel konularından biri olan yoksulluk, kalkınma kavramı ve alt bileşenleriyle karşılıklı bir ilişki içerisindedir. Yoksulluğun ekonomik gelişme (büyüme), gelir dağılımı gibi kavramlarla olan ilişkisinin yönü ve boyutunun analiz edilmesi, sorunun çözümü için geliştirilecek politikaların tespiti açısından büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Poverty, defined as failure to meet the basic needs to survive such as food, shelter, education and health, , is a problem of a global dimension that have to be solved by less developed and developing countries. Certainly, insufficient income and unequal distiribution of income between individuals or countries is the primary cause of the poverty during the financial conditions effective in the worldwide. Associating poverty problem with only insufficient income level and believing that economic growth is the solution of the problem means ignoring the multi-faceted natüre of the poverty. Definition of the poverty indicators, causes and criterions of poverty and measuring the poverty levels have an importance on making the poverty discussions. In addition, analyzing the effects of underdevelopment on poverty and the thoughts of the development theories on decreasing poverty is a necessity of solution. Complex structure of poverty and the variety of the terms that related with it makes it necessary to analyze poverty in details. As being one of the main subjects of the development economics, poverty has a correlative relation with development and its sub components. Analyzing the direction and size of the corelative relationship between poverty and growth or income distribution have a great importance on determining the policies to solve the poverty problem.