İhracat yapan firmaların karşılaştığı sorunlar ve K. Maraş'ta tekstil işletmelerinde bir uygulama
- Tez No: 356752
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İhracat, hem tekstil sektöründe hem de diğer sektörlerde yer alan kurum vekuruluşlar aracılığı ile ekonominin istihdam yaratma gücüne katkı sağlar, teknolojikyeniliklerin ve pazarlama yeniliklerinin gelişimini ve pazara aktarılmasını teşvikeder. Ancak işletmeler ihracat yaparken karşılaşmış olduğu bir takım sorunlar vardır.Bu sorunlara çözüm getirmek için ilk adım, bu sorunları tespit etmektedir.Bu çalışmada K.Maraş'taki tekstil fabrikalarının ihracat konusunda ne kadardeneyimli olduğu, ihracat yaptıkları süre boyunca nasıl sorunlarla karşılaştığıbelirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca işletmelerin en çok tercih ettiği ödeme ve teslimşekilleri de belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Export contributes to employment creation in the power of the economy bothin the textile industry and through industry and organisations in the other sectors.Export encourages the development of technological innovations and marketinginnovations and transfer of these to the market. However, there are a number ofproblems that the companies have lived while they are making export. The first stepis to detect these problems to bring a solution to these problems.In this study, it is tried to determine how it is experienced in the export oftextiles factories in K.Maras and tried to determine how the problems faced by themduring the period of export. Besides, the most prefered payment terms and deliveryterms by the companies are also tried to determine.