Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin Türk demokratikleşme sürecine etkisi
The effect of the election of president by public on Turkish democratization process
  1. Tez No: 356759
  2. Yazar: TUĞBA YOLCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
1923 yılında Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Cumhurbaşkanlığı makamı Türk siyasi hayatında önemli bir yer tutmuştur. Asıl olarak Türk devlet geleneğinde de devlet başkanlığına verilen önemin yeri ayrıdır. 1921 Anayasası ile kısa bir süre uygulanan Meclis Hükümeti Sistemi ve 1924 Anayasası ile kabul edilen güçler birliği ilkesi istisna tutulursa Türkiye tam anlamıyla Parlamenter Hükümet Sistemini 1961 Anayasası'nda kabul etmiş ve o dönemden bu yana Parlamenter Hükümet Sistemi ile yönetilen bir ülke olmuştur. Cumhurbaşkanı genel olarak parlamenter sistemlerde uygulanan yöntemle, parlamento tarafından seçilmekteydi. Ancak 2007 yılında 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görev süresinin dolması ile birlikte 11. Cumhurbaşkanı seçiminde yaşanan kriz Türkiye için yeni bir süreci başlatmıştır. 11. Cumhurbaşkanı seçiminde yaşanan Cumhurbaşkanı seçim krizi anayasal değişikliği beraberinde getirmiştir. Cumhurbaşkanı seçimi birinci turunda toplantı yeter sayısı olarak 367 oy sağlanamayınca erken seçim kararı alınmış ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesi yönünde anayasa değişikliğine gidilmiştir. 21 Ekim Referandumu ile de Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesine ilişkin anayasa değişiklik paketi kabul edilmiştir. Yaşanan bu süreçle birlikte Türkiye'de yürütme erkinin başı olan Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi ilkesi ilk kez kabul edilmiştir. Bu tezde, yapılan bu anayasal değişikliğin ülkemiz açısından getireceği sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yapılırken iki farklı açıdan durum ele alınmıştır. Bunlardan biri Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesinin demokrasi üzerinde yapacağı etki diğeri ise hükümet sistemi açısından yapacağı etkidir.
Özet (Çeviri)
With the proclamation of the Republic, Presidential position gained an important place in Turkish political life. Essentially, the importance given to presidency in Turkish government(ruling) tradition is the same (equal) with today. Turkey adopted parlamentary system exactly in 1961 constitution because of the Council System put into action with 1921 constitution for a while and principle of union of force accepted with 1924 constitution. Since 1961, it has become a state governed with parlamentary system. Generally, president is selected by parliament(general assembly) in parlamentary systems. However, the 11th presidential election crises took place in 2007 due to the end of the office term of 10 th president of Turkey, Ahmet Necdet Sezer, has started a new process in Turkey. Presidential election crises faced in 11th president election brought Constitutional Amendment with itself. In the first round of presidential election, 367 vote as a quorum was not reached and decision of immediate election was taken. Besides, The Constitution was changed in that the president can be selected by public. With the referandum in October, 21, constitutional amendment package regarding selection of president by public was approved. Accordingly, principle of selection of the president who have executive power by public was accepted in Turkey for the first time. In this study, the results of this constitutional amendment for our country are examined. While doing so, current situation was evaluated in two different aspects. First one is the effect of the selection of president by public on democracy and the second one is its effect on governmental system.