Türkiye'de yerel yönetimlerin gelişim süreci: Günümüz açısından bir değerlendirme
The development process of local governments in Turkey: An assessment of today in terms of
  1. Tez No: 356760
  2. Yazar: YÜKSEL KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
Dünyada küreselleşmeye paralel olarak yerelleşme de her geçen gün önemini artırmaktadır. Bu manada klasik devlet anlayışındaki devlete ait olan görevlerin bir kısmı uluslararası kuruluşlara bir kısmı da yerel yönetimlere aktarılmaktadır. Demokrasinin ve demokratik değerlerin gelişmesi, toplumun bu değerler konusunda bilinçlenmesi, bireylerin yönetimde söz sahibi olma konularında eskiye göre daha istekli olması gibi hususlar yerel yönetimlerin önemini her geçen gün daha da artırmaktadır. Türkiye?de Kamu Yönetiminin değişim sürecinde Fransa örneğinden hareketle yerel yönetim yapıları oluşturulmuştur. 1980?lerle birlikte dünyada egemen olmaya başlayan neo-liberalizmin etkisiyle de yerel hizmetlerin özelleştirilmesi gündeme gelmiştir. Bu bağlamda çalışmada, Türkiye?de yerel yönetimlerin ortaya çıkışı, nedenleri ve günümüzdeki durumu incelenmiş ve gelişmelerin hangi yönde cereyan ettiği tartışılarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the world with each passing day increases the importance of decentralization in line with globalization. In this sense, the classical conception of the state government, a part of the international organizations and some of the tasks are transferred to local governments. The development of democracy and democratic values, awareness of the values of the society, to have a voice in the management of individuals to be more willing than in the past on issues such as the importance of local governments increases with each passing day. Public Administration, through the example of the process of change in Turkey, France established local government structures. Starting in the 1980's to dominate the world of neo-liberalism has been raised due to the privatization of local services. Within this context, the emergence of local administrations in Turkey, the causes and the direction in which current developments are analyzed and discussed and some suggestions were made that took place.