Moralı Azîz Dîvânı: İnceleme-metin
Moralı Azîz's Dîvân: Research-text
- Tez No: 356766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAFER MUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Moralı Azîz, XVIII. yüzyılda yaşamış Divan şairlerimizdendir. Şairin bir divanı vardır. Bu çalışma, Moralı Azîz ve Dîvânı üzerine yapılan ilk çalışmadır. Moralı Azîz Dîvânı'nın tek nüshası vardır. Divanda 220 gazel, 1 mesnevi, 2 kıt'a, 6 rubai, 43 müfred ve 3 tarih bulunmaktadır. Divan üzerine yapılan incelemede, Moralı Azîz'in şiirlerini klâsik üslûpta oluşturduğu ve şiirlerinde âşıkane konuları işlediği görülmüştür.Anahtar SözcüklerMoralı Azîz, Divan şiiri, XVIII. yüzyıl, metin.
Özet (Çeviri)
Moralı Aziz is one of the Divan poets who lived in 18th century. The poet has got one divan. This study is the first one which has made on Moralı Aziz and his divan. There exists only one copy of Moralı Aziz?s Divan. 220 ghazals, 1 mathnawi, 2 verses, 6 rubaais, 43 mufreds and 3 dates are available in his diwan. The analysis made on Moralı Aziz?s Divan shows that he wrote his poems in classical style and the basic topic of his poems is love.Key WordsMoralı Aziz, Dıvan poetry,18th century, text.