Eğitim hizmetlerinin pazarlanması-sorunlar ve çözüm önerileri: İnönü Üniversitesi örneği
Educational marketing-problems and solution suggestions: Sample of Inönü University
- Tez No: 356767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bir ülkenin gelişmesi, kalkınması ve üretmesinin yolu eğitimden, eğitimli insanlara sahip olmaktan geçer. Günümüzde artık, rekabete dayalı yeni dünya düzeninde eğitime en fazla yatırım yapan ve eğitilmiş insan gücüne sahip ülkeler avantaj sağlamaktadır. Bu rekabet kendini eğitim hizmetlerinde de göstermektedir. Her geçen gün sayısı artan devlet ve vakıf üniversiteleri de kurumlarına öğrenci çekmek için bir rekabet içerisine girmektedir.Bu çalışmadaki temel amaç, üniversite öğrencilerinin memnuniyet düzeylerini ve onların verilen hizmetleri algılama düzeylerini ölçmektir. Öğrenci merkezli yaklaşım sergileyen üniversitelerin bunlardan haberdar olması ve verdiği hizmetler yönünden pazarlama stratejileri geliştirmesi üniversiteler için büyük bir avantaj sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Development and production of a country depends on the well-educated people in that country. Now, countries which invest the education and has well-educated people in the new world system based on competition take advantages. Also, this competition shows itself in educational marketing. A growing number of state and private universities have entered into a competition to attract the students.The basic aim of this study is to measure the satisfaction level and perception level of the students to the services. If the universities which show a student-centered approach are aware of these studies and develop marketing strategies, they take a great advantage.