Yaşam boyu öğrenme bağlamında ülkemiz milli eğitim sisteminde yer alan sanat eğitimcilerinin mesleki gelişim olanakları
Our country national educational system of life-long learning in the context of art educators in the professional development opportunities
  1. Tez No: 356794
  2. Yazar: BELKIZ KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte okulda öğrenilen bilgiler mesleğe başladıktan sonra güncelliğini yitirmekte ve zamanla geçersiz hale gelmektedir. Bu bağlamda, eğitimcilerin eğitimi daha da önem kazanmaktadır. Sanatın doğası gereği, yeniliğe daha açık olması beklenen sanat eğitimcilerinin de yaşam boyu öğrenme bağlamında, mesleki gelişimlerini sürekli olarak sürdürmeleri bir zorunluluk olarak görünmektedir. Yurt dışında sanat eğitimcilerinin mesleki gelişimlerini sağlamak amacıyla oluşturulmuşbazı kurum, kuruluş ve organizasyonlar bulunmaktadır. Bunlar, sanat eğitiminde ortaya çıkan yeni gelişmelerin, yeni ele alışların paylaşılmasında, yayılmasında sanat eğitimcileri üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca yapmış oldukları aktiviteler, dünyadaki sanat eğitimcileri arasındaki iletişimin sağlanması açısından da önem görülmektedir. Ülkemizde ise sanat eğitimcilerinin mesleki açıdan kendilerini geliştirebilecekleri organizasyonların olmayışı ya da eksikliği yaşam boyu öğrenme bağlamında bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Mesleki donanımını sürekli olarak geliştiremeyen, kendilerini yenilemeyen veya buna imkan bulamayan sanat eğitimcilerinin sanat eğitimi derslerini, amaç ve hedeflerine ulaştırmada yetersiz kalabilecekleri söylenebilir. Anahtar Sözcükler Yaşam boyu öğrenme, sanat eğitimi, sanat eğitimcisi, mesleki gelişim
Özet (Çeviri)
With the development of science and technology, information learned in school are changed after the start of the profession and become void Due to constantly open to new art, art educators need to provide professional development in the context of lifelong learning. Some institutions abroad in order to ensure the professional development of arts educators, institutions, organizations are available. These art education, art educator is very useful in monitoring developments in the world is emerging. In addition, they have done in this community arts education activities, is important for ensuring communication between the world of art educators. Art educators to develop themselves professionally in our country, this kind of art educators in our country because of the lack of organizations remain unaware of developments related to their profession causes. Professional equipment is an art educator developed fully the purpose of art education, delivering courses are inadequate.Key Words Life-long learning, art education, art teacher.