Pertev (Demirhan) Paşa'nın Rus-Japon Harbi'nden alınan maddi ve manevi dersler ve Japonların Esbab-ı Muzafferiyeti adlı eseri
Pertev (Demirhan) Pasha's work of material and spiritual lessons that learned from the Russo-Japanese War and the Reasons of the Japanese Victory
- Tez No: 356817
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
 - Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 195
Özet
1904-1905 tarihleri arasında patlak veren Rus-Japon Savaşı'nın en önemli özelliklerinden biri savaş alanına giderek, savaşı gözlemleyen yabancı subaylardır. Osmanlılar da zamanın modasına ayak uydurarak gözde bir kurmay subayı, Miralay Pertev Paşa'yı Japon Ordusu dahilinde savaşı gözlemlemek üzere Mançurya'ya göndermişlerdir. Pertev Paşa bir yıldan uzun bir süre Mançurya'da ve Japonya'da bulunmuştur. 1906 yılında İstanbul'a döndüğünde II. Abdülhamid'e detaylı bir layiha sunmuştur ve 1911 tarihinde savaş hakkında detaylı bir kitap yazmıştır. Bu çalışma büyük ölçüde Pertev Paşa ve yazıları üzerine kurulmuştur. Bunun yanı sıra Osmanlı-Japon ilişkilerine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign observers are one of the most important aspects of the Russo-Japanese War that occurred in 1904-1905. For sake of keeping up with the fashion of the era, Ottomans sent a staff officer, Pertev Pasha to Manchuria to observe the battle within the Japanese Army. Pertev Pasha remained in Manchuria and Japan more than one year. He gave a detailed report to the Sultan Abdülhamid II when he returned to Istanbul in 1906 and in 1911 he wrote a detailed book about the war. This study is based on the writings of Pertev Pasha. In addition a brief history of Ottoman-Japanese relations is also provided.