Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde yürüttüğü kamu diplomasisi: Fransa ve İspanya örneği
Turkey's public diplomacy activities in EU: France and Spain
  1. Tez No: 356818
  2. Yazar: BURAK EMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dış politika üretim ve uygulama süreçlerinde, gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerinin de etkisiyle toplumlar bu süreçlerin sadece nesnesi halinden çıkıp aynı zamanda öznesi haline de gelmişlerdir. Bilginin bu kadar kolay ve çabuk ulaşılabilir, toplumların yaşanan gelişmelerle bu kadar iç içe olduğu bir dönemde devletler, dış politikalarında başarıya ulaşabilmek için hedef ülke kamuoylarının da desteğini almak zorundadır. Askeri ve ekonomik kapasite ve yaptırımlara dayanan sert güç; karşılıklı bağımlılığın arttığı, dünyanın küreselleştiği ve söz konusu gücün kullanımının aşırı maliyetli olduğu bir dönemde yerini yumuşak güç üretme araçlarına bırakmıştır. Kamu diplomasisi, geleneksel anlamda, yabancı toplumlarla, onların“zihin ve yüreklerini fethetmeye”, ve bu vesileyle hükümetlerinin davranışlarını etkileyebilmeye yönelik doğrudan kurulan bir devlet iletişim tekniğidir. Türkiye, özellikle Soğuk Savaş sonrası dönemde, tarihsel ve kültürel bağlarının bulunduğu bölgelerde, batının da desteğini alarak daha aktif siyaset yürütmeye başlamıştır. Sahip olduğu bu bağlar ve ülkenin kuruluşundan beri dış politikanın temelini oluşturan“Yurtta Sulh, Cihanda Sulh”ilkesi, bölgede siyaset yürüten Türkiye'nin yumuşak güç üretmeye yönelmesine neden olmuştur. Özellikle son dönemde yoğunlaşan bu güç üretim faaliyetleri, kamu diplomasisi çalışmalarının da ülkede önem kazanmasını sağlamıştır. Türkiye'nin uzun yıllardır içinde bulunduğu Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde karşılaştığı sorunların altında, üye devletlerin Türkiye'ye yönelik sahip olduğu olumsuz algılar da yatmaktadır. Bu nedenle, kendi kültürünü, tarihini, çıkar ve amaçlarını bu ülkelerde tanıtabilmek ve böylelikle kendisine olan desteği arttırarak, ülkeyi Avrupa'ya kabul ettirebilmek Türkiye için üyelik sürecinde ancak başarılı kültürel faaliyetlerle sağlanabilecek önemli bir husustur. Bu yüzdendir ki Türkiye Avrupa Birliğinde yürüttüğü kamu diplomasisi faaliyetlerine giderek ağırlık vermekte ve birçok alanda, birçok kurumu vasıtasıyla söz konusu çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışmada öncelikle kamu diplomasisi kavramının kuramsal bir analizi yapılmaya çalışılarak, kavramın tarihi gelişimi, ilgili olduğu ya da karıştırıldığı kavramlar ortaya konulmak istenmiştir. Ardından Türkiye'de kamu diplomasisi faaliyetleri yürüten kurumlardan bahsedilerek, Türkiye'de kamu diplomasisi çalışmalarının kimler tarafından ve ne şekilde yürütüldüğü üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yürüttüğü kamu diplomasi faaliyetlerini ortaya koyabilmek amacıyla, Fransa ve İspanya'da yürüttüğü kamu diplomasisi faaliyetlerinden örnekler verilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In the new international system, societies are not only an object of foreign policies but also a subject of it. With the great development of communication technologies, especially internet and global news agencies, people have a chance to reach daily information about what is happening around the world and this situation maket hem more sensitive to international relations process. Therefore, to produce successful foreign policies, for governments it is a must to collect the support of foreign society about their policies. Public diplomacy is the best way to“gain the peoples heart and minds”and it is preferred by international actors instead of hard power instruments. With the end of Cold War, Turkey has trying to be more active in his cultural and historical linked regions. And also with the main element of the Turkish foreign policy,“Peace at home, Peace in the World”soft power strategies are being more meaningful for Turkey especially his membership process to EU. One of the biggest obstacle to Turkey's membership is the negative Turkey perception of EU member countries. Therefore, introducing its culture and goals to other countries, Turkey's membership will be more easier than before. In the first part of the study, public diplomacy concept was examined, some definitions of this concept were tried to explain and also the relation between other concepts like power, soft power, relationship building, etc. The historical background and its dimensions of public diplomacy was also tried to be studied. In the second part of the study, Turkish public diplomacy institutions and their activities were studied. In the last part of the study, to introduce Turkish public diplomacy activities intended to European Union; were tried to give examples of Turkish public diplomacy activites in France and Spain.