Anahtarlamalı güç kaynaklarındaki uygulamalar açısından transistörün özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of properties of transistor for the usage of switchings mode power supply
- Tez No: 21936
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ANAHTARLAMALI GÜÇ KAYNAKLARINDAKİ UYGULAMALAR AÇISINDAN TRANSİSTORUN ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Pertev BALMUMCU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1991-1992 ÖZ Güç kaynağı tasarımında, anahtarlamali tiplerin kullanımı, önemli olmaya başlamıştır. Klasik güç kaynaklarına göre birçok avantajı olan anahtarlamalı tip güç kaynaklarının tasarımında anahtarlama elemanı olarak kullanılacak transistorun seçimi önemli bir yer tutmaktadır. Bu tezde anahtarlamalı güç kaynaklarındaki uygulamalar açısında, BJT transistörlerin özellikleri incelenmiş ve bu özellikleri ile daha etkili bir şekilde kullanılabilmesi yolları araştırılmıştır. Bu amaca ulaşabilmek için önce bu tür transistörlerin anahtarlamasına etki eden fiziksel ve elektriksel karakteristikler göz önüne alınarak, anahtarl amayı olumsuz yönde etki! iyen özellikleri tespit edilmiş ve bunların kaldırılması veya iyileştirilmesi yöntemleri incelenmiştir. II
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF PROPERTIES OF TRANSISTOR FOR THE USAGE OF SWITCHINGS MODE POWER SUPPLY (M.Sc. Thesis) Pertev BALMUMCU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1991-1992 ABSTRACT The switch mode approach is gaining an increasing importance in power supply designs. The switch mode power supplies have various advantages with respect to classical power supplies and the choice of transistor that is used for switch mode power supply design is also important. In this thesis, properties of BJT Transistors used in switch mode power supplies are investigated; in addition, different techniques were investigated for more efficient usage of those properties. For the ideal design of these switch-mode power supplies, first all the physical and electrical characteristics of the switching capacities of BJT transistors were considered in details. Then the unwanted properties of the switching behaviour were determined and some techniques were investigated for solving the problems involved in these designs. Ill