Deniz Kuvvetleri'nin enerji güvenliğindeki rolü: Türkiye örneği
Role of Naval Forces in energy security: A case study of Turkey
- Tez No: 356824
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Enerji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Marine, Energy, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu çalışma, enerji güvenliği ekseninde Türk Deniz Kuvvetleri'ni incelemek ve mevcut kuvvet yapısının geliştirilmesi için önerilerde bulunmak amacıyla hazırlanmıştır. Jeopolitik bakışla kaleme alınan çalışmada, dünyada ve Türkiye'de deniz kuvvetleri-enerji güvenliği ilişkisi incelenmiş, buna koşut olarak da“Türk Deniz Kuvvetleri'nin enerji güvenliğindeki rolü nedir?”sorusuna yanıt aranmıştır. Çalışmada, denizde kritik enerji altyapılarına yönelik tehditler ve bu tehditlere karşı alınan tedbirler incelenmiştir. Deniz kuvvetlerinin kritik enerji altyapılarının korunmasındaki katkısına yoğunlaşılan çalışmada, örnek mahiyetinde ABD, Çin ve Hindistan donanmalarının girişimleri ele alınmış; ayrıca NATO'nun konuya yaklaşımı üzerinde de durulmuştur. Netice olarak, enerji güvenliği başlığı altındaki sorunlara yönelik üretilen çözümlerde deniz kuvvetlerinin kilit bir konumda bulunduğu somut şekilde ortaya konulmuştur. Çalışmada, Türk Deniz Kuvvetleri'nin bağımsız ya da dost ve müttefik devletlerin donanmalarıyla birlikte icra ettiği faaliyetlerin gerek ulusal gerekse küresel enerji güvenliğine önemli katkı sağladığı tespit edilmiştir. Öte yandan mevcut imkân ve kabiliyetleri dikkate alındığında, Türk Deniz Kuvvetleri'nin etkinliğinin esasen çevre denizlerle sınırlı olduğu; ilgili tüm deniz alanlarında faaliyet gösterebilmek içinse kuvvetin açık deniz donanmasına dönüşmesinin gerek şart olduğu belirtilmiştir. Dönüşümün gerçekleştirilmesinde Mahancı vizyonun esas alınmasının savunulduğu çalışmada, açık deniz donanmalarının özelliklerine ve bu hedefe yönelik atılması gereken adımlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to examine Turkish Naval Forces in order to energy security and with the intent of giving advice to improve current force structure. The study which is written with the view of geopolitic, it is examined that the relationship of naval forces-energy security in the world and in Turkey, also in parallel to this, the answer is looked for,“what is the role of Turkish Naval Forces in energy security”? In the study, threats to the critical energy infrastructure in the sea and precautions for these threats are examined. The study which is concentrated the contribution of protecting navy's critical energy infrastructures as an example USA, China and India navy's attempts are discussed, also it is insisted NATO's approach to the subject. As a consequence, according to the solutions to problems which are introduced as a concrete that navy is in the locking position. In the study, Turkish Navy's independent or mate and with the ally governments navies perform activities together it is established both national and global energy security provided important contribute. On the other hand, when it is considered that, current opportunity and talents Turkish Navy's activity fundamentally border to surrounding seas and it is understood that if Turkish Navy wants to be active related to the all sea areas, it must turn to blue navy. Materializing the transformation, the study bases on Mahanian vision which is advocated, the features of blue navy and it is allowed fort he steps which should be done according to the targets.