Türk sporunun başarı düzeyinin belirlenmesinde bazı spor elemanlarının görüşlerinin tespiti
Determination of the opinions of some sports members on defining the success level of Turkish sports
- Tez No: 356865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH NURİ SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Sporunun vazgeçilemez unsurları olan sporcular, antrenörler, spor yöneticileri, spor gazetecileri, beden eğitimi öğretmenleri ve akademisyenler bilgi ve tecrübeleriyle Türk sporuna yön vermektedirler. Üst düzey başarıya sahip sporcular ve antrenörler zamanlarının önemli bir bölümünü turnuvalarda ve kamplarda geçirmektedirler. Spor yöneticileri, spor gazetecileri ve beden eğitimi öğretmenleri de spor sektörünün bizzat içerisinde yer almaktadırlar. Spor alanında görev yapan akademisyenler ise meslekleri gereği spor sektörünü bilimsel yönden ele alıp incelemektedirler. Tüm bu spor elemanları spor sektörünün içerisindeki oynadıkları rolleri gereği ve tecrübelerine dayalı olarak spor sistemimizin ulusal ve uluslararası alandaki başarısını gözlemleme ve eksikliklerini görebilme şansına sahiptirler. Bu çalışmanın amacı, Sporun asli unsurları olan spor elemanlarının Türk sporunun başarı düzeyinin yükseltilmesinde avantaj ve sorun teşkil eden konulara olan bakışını ve yaklaşımlarını, spor sistemimizin başarılı ve eksik yanlarını ne şekilde görmekte olduklarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, bu çalışmaya gönüllü olarak katılım sağlayan 1063 spor elemanı (494 sporcu, 276 antrenör, 82 spor yöneticisi, 20 spor gazetecisi, 143 beden eğitimi öğretmeni ve 48 akademisyen) oluşturmaktadır. Bu çalışmanın verileri 5'li likert tipi bir anket kullanılarak elde edilmiştir. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm spor elemanlarının niteliklerini belirlemek amacıyla hazırlanmış olup toplam 10 sorudan oluşmaktadır. Anketin ikinci bölümü ise spor elemanlarının spor sistemimizin başarılı ve eksik gördükleri yönlerini belirlemek amacıyla oluşturulan 40 sorudan oluşmaktadır. Anketin geçerlilik ve güvenirlilik çalışması 100 kişi üzerinde ön test ve son test yöntemi kullanılarak yapılmış ve alfa değeri .89 olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucunda; Türkiye'de yeterli sayıda kaliteli, bilgili sporcuların, uluslar arası alanda da yer bulan antrenörlerin ve spor yöneticilerinin sayısal azlığı ve yetiştirilmesindeki sorunların varlığı tespit edilmiştir. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün ve federasyonların sporculara, antrenörlere ve spor kulüplerine yeterince destek vermedikleri konusuna spor elemanlarının yüksek oranda katılım sağladıkları saptanmıştır. Ailelerin, toplumun ve medyanın spora bakış açısının yapıcı olması sporcu başarısı üzerinde olumlu yönde etkili olduğu saptanmıştır. Sporcu beslenmesi ve sağlığı konusuna yeterince önem verilmediği sonucuna ulaşılmıştır. Ülkemizde tanınan ve popüler olan spor branşlarının dışında birçok spor dalının henüz tanıtımının ve yaygınlığının tam olarak sağlanmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ülkemizin yurtiçinde yeterli sayıda spor organizasyonu düzenleme ve yurtdışında yeterli sayıda spor organizasyonuna katılma konusunda da başarısının düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak; Ülkemizin uluslararası spor alanındaki başarı düzeyinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir ( X =3.11 ± 1.54). Anahtar Kelimeler 1. spor 2. spor elemanı 3. sporda başarı düzeyi
Özet (Çeviri)
Sportsmen, trainers, sports managers, sports journalists, physical education teachers and academics who are essentialelements of sports lead Turkish sports with their know ledge and experience. Highly successful sportsmen and trainers spend the significant part of their time in tournamentsandtrainingcamps. Sports managers, sports journalists and physical education teachers also take place in sportssector as well. The academics who work in sports discuss and examine the sports sector with a scientific approach because of their profession. All these member shave a chance to be able to see the missing parts and observe the success of our sports system both in national and international areas, depending on the role, they have, in this sector and the experience. Purpose of this study is to determine the vision and approach of sports members who are basic elements of sports about advantage ousand disadvantage ous subject saffecting the rise of the success level of Turkish sports and how they see the successful and lacking parts of our sports system. Universe of this study consists of 1063 sports members (494 sportsmen, 276 trainers, 82 sports managers, 20 sports journalists, 143 physical education teachers and 48 academics) who participate in this study voluntarily. The data of this study were obtained byusing a 5 point Likert scale questionnaire. The questionnaire was made up of two parts. First part consists of 10 questions specifying the qualifications of sports members and these condpart consists of 40 questions specifying the successful and lacking sides, the sports members consider, of our sports system. Validity and reliability study of the questionnaire were made by applying pre-test and final test on 100 people and the alpha value was acquiredas .89. As a result of this study, it is found that there are problems such as schooling sufficient number of qualified and wise sportsmen, internationally accepted trainers and sports managers, and lack of those in Turkey. It is also resulted that, sports members overly agree on provincial directorate of youth and sports and federations do not support sportsmen, trainers and clubs. It is stated that, constructive point of view on the sports of families, society and media affect the success of sportsman positively. It is resulted that, nutrition and health of sports menare not taken note of efficiently. It is extrapolated that, a large amount of sports branches except well known and popular branches in our countr ywere not promoted and popularized precisely. Level of organising enough sports events in our country and participating in international events was also stated as low. Consequentially; the success level in the international sports area of our country was found moderate (X =3.11 ± 1.54). Keywords 1. sports 2. sportsmembers 3. successlevel of sports