Balanced scorecard sisteminde SWOT analizi ile AHP kullanımı: Yem sektöründe bir uygulama
Integrated usage of SWOT analysis and AHP with balanced scorecard system: An application in a feed mill
- Tez No: 356864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİMMET KARADAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kıran kırana rekabetin yaşandığı iş dünyasında sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlamak kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu amaçla, işletmelerin performansları hakkında doğru bilgi üretmek gerekmektedir. Bir stratejik performans ölçüm sistemi olan Balanced Scorecard (BSC), performans ölçütlerini bütünleştirmiş olsa da öncelikleri belirleme konusunda yönlendirici olamamaktadır. Bu eksikliğin giderilmesi amacıyla, Analitik Hiyerarşik Proses (AHP) yöntemi kullanılabilir. Bu çalışmanın amacı, SWOT analizi ile elde edilen rekabet verileri ekseninde BSC?a ilişkin ölçütlerin oluşturulması ve önceliklerini belirlemek amacıyla, AHP yönteminin kullanılabilirliği incelemektir. Bir işletmenin orta ve üst kademe yöneticileri focus group olarak seçilmiş ve likert ölçeği kullanılan bir soru formu vasıtasıyla, ölçütleri önceliklendirmeleri beklenmiştir. Sonuçlar ağırlıklı ortalama yöntemiyle konsolide edilmiş ve BSC?a ait dört boyutta öncelikli kriterler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Business world faces fierce competition, therefore it?s inevitable to sustain competitive advantage. For this purpose, it?s mandatory to maintain sound knowledge related with the enterprise performance. Despite Balanced Scorecard (BSC) as a strategic performance measurement system, integrates performance indicators, doesn?t provide the direction to identify the priorities among the criterions. In order to overcome this shortcoming, Analytic Hierarchical Proses (AHP) can be used. This paper aims to analyze the usability of AHP to identify the priorities of indicators which has been obtained in the axis of competition data related with the BSC. Middle and top level managers of the enterprise are selected as a focus group and asked to prioritize the indicators applying a questionnaire which uses likert scale. Outputs are consolidated with weighted average method and primary indicators of four BSC frames are indetified.