Stochastic programming based sales and operations planning in television manufacturing industry
Televizyon üretim sanayiinde stokastik programlama tabanlı satış ve operasyon planlama
  1. Tez No: 356937
  2. Yazar: SERKAN KALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Hızlı gelişen teknoloji ve taleplerdeki belirsizliklerden dolayı televizyon üretim sanayiinde ciddi riskler ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda talep, tedarik ve satış gibi farklı planlama süreçlerinin birbiri ile iletişimini sağlayan S&OP (Satış ve Operasyon Planlama) güçlü bir metot olarak görülebilir. Buradaki ana hedef karşılanmamış talepleri azaltırken kritik malzemeler açısından dengeli bir stok dağılımı sağlayabilmektir. Rekabet gücünü artırmaya yönelik olarak tasarlanan siparişlerde kapsamlı özelliştirmelere müsaade eden ve siparişe üretim yapılan bir iş modeli müşteriler açısından cazip olsa da planlama anlamında ciddi bir karmaşıya sebep olmaktadır. Bu çalışmada bir TV üreticisinin S&OP süreci için, daha verimli stok kompozisyonları elde ederken taleplerdeki belirsizliğin yönetilebilmesini sağlamayı hedefleyen stokastik programlama tabanlı bir matematik model önerilmektedir. Çalışma kapsamında S&OP ve stokastik programlama metotları hakkında genel bir bilgi verildikten sonra problem detaylı bir şekilde tanımlanmıştır ve ardından önerilen matematiksel model formulize edilmiştir. Stokastik programlamanın S&OP süreci üzerindeki etkisi televizyon üretimi alanında bir uygulama ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Planning in TV manufacturing industry contains significant risks originating from rapid changing technology and high demand volatility. Within this scope, S&OP (Sales and Operations Planning) can be an enriching method for business plans via associating different levels of planning such as supply, demand and operational level planning. The main goal here is to prevent lost sales as much as possible while balancing inventories in terms of critical materials. For competitive business purposes, a make-to-order business model with mass customization allowance can be quite attractive for customers but in the meantime provokes planning complexity. In this study, we propose an S&OP model for a TV manufacturer in Turkey based on stochastic programming that will try to handle demand uncertainty while attaining better inventory compositions. After reviewing concepts of S&OP process and methods of stochastic programming, the planning problem is defined in detail followed by the formulation of optimization model. To inspect the effects of stochastic programming on S&OP process in TV manufacturing industry, a practical implementation from Vestel Electronics is analyzed.