Analyzing electric vehicle diffusion scenarios for Istanbul
İstanbul için elektrikli araba yayilim senaryolarinin analizi
- Tez No: 356938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖNENÇ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, Industrial and Industrial Engineering, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, elektrikli arabaların (EA) yayılımı için dinamik bir benzetim modeli kurulmuştur. Çalışmanın amacı, iki önemli soruya araştırmaktır; yerel ve global sosyo-ekonomik, hükümetsel, teknolojik faktörler ve onların birbirleriyle etkileşimleri göz önünde bulundurularak geliştirilen senaryolar altında, elektrikli arabaların makul yayılım davranışları nelerdir? İkincisi ise Istanbul'da 30 yıl içinde elektrikli arabaların beklenen yayılım oranı nedir? Model, standart yapısal ve davranışsal testler ile doğrulanmıştır. Daha sonra, farklı senaryo ve politika analizleri uygulanmıştır. Sonuçlar, 2042 yılında, İstanbul'daki bateri elektrikli araba (BEA) ve hibrit elektrikli araba (HEA) yayılımının sırasıyla 19.76% ve 20.77% civarında olacağını göstermektedir. Ayrıca 2042 yılında, ulaşım sektöründe, CO2 miktarında 17.32% civarında azalma olacağı görülmüştür. Bunun dışında, hem benzin hem de elektrik maliyetinin EA difüzyonunu etkilediği, fakat önemli etkinin aralarındaki maliyet farkına önemli derecede bağlı olduğu görülmüştür. Teknolojik gelişmeler BEA satışlarını artırmaktadır fakat bateri teknolojisi, konvansiyonel araçların seviyesine erişmeden ya da onları geçmeden, bu gelişmeler BAE satışlarında çok büyük bir değişiklik oluşturmazlar. Ayrıca, hiçbir teknolojik gelişme olmasa bile BEA var olan teknolojiyle pazarın %10'una nüfuz edebilir. Bunun dışında, yeterli şarj istasyonu sayısı yayılımı hızlandırmakta ve artırmaktadır. Hem pazarlama aktivitelerinin hem de insanların EA hakkında bilgi yaymaya yarayan davranışlarının EA yayılımı üzerinde büyük ve hızlandırıcı bir etkisi vardır. Araba değişim hızının artması daha hızlı bir EA yayılımına neden olabilir fakat para yardımı stratejileri elektrikli araba satışlarında çok etkili olmamaktadır. Son olarak hibrit araçlarda, %37 yerine 3% özel tüketim vergisi kullanılması, araç satışlarını artırabilir ama çok büyük bir değişikliğe neden olmaz.
Özet (Çeviri)
In this study, a dynamic simulation model for electric vehicle (EV) diffusion is constructed. The objective of this work is to investigate two main questions; what are the plausible diffusion patterns of electric vehicles for Istanbul under different scenarios developed considering both local and global socio-economic, governmental, technological factors and their interaction with each other? Secondly, what is the extent of the diffusion rate that can be expected in Istanbul after three decades? The model is validated by standard structure and behavior tests. After, various scenario and policy analysis are performed. The results show that fleet market share of battery electric vehicle (BEV) and hybrid electric vehicle (HEV) would likely reach around 19.76% and 20.77% respectively by 2042 in Istanbul. In addition, CO2 reduction in the transportation sector would only reach around 17.32% in 2042. Moreover, both gasoline and electricity cost influence EV diffusion. However, their impact on EV diffusion is mainly related with a mobility cost gap between gasoline and electricity. Furthermore, technological improvement would lead BEV sales to increase. However, if battery technology cannot keep pace with or exceed CV technology, technological improvements would less likely create a significant raise in the BEV sales. Contrary to expectations, even if no technological improvements were progressed, BEVs would still likely succeed to penetrate around 10% of the market with its current technology within the 30 years. Moreover, a sufficient number of recharging points may lead to faster diffusion of BEV's as well, causing higher fleet market share overall. Both marketing activities and word of mouth have a remarkable impact on rapid EV diffusion. Besides, increase in repurchasing rate may cause faster EV penetration. Subsidies would have a small impact on EV sales. Finally, applying the 3% private consumption tax (PCT) instead of the 37% PCT for HEV may increase HEV sales but does not show considerable change on HEV sales.