Modeling and analysis of employee performance management based on system dynamics approach
Sistem dinamiği yaklaşımıyla çalışanların performans yönetiminin modellenmesi ve analizi
- Tez No: 356936
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Örgütlerdeki stratejik üstünlüğü sağlayan temel kaynağın insan sermayesi olması dolayısıyla, strateji odaklı insan kaynakları sistemlerinin yaratabileceği değere olan ilgi artmıştır. Bu yüzden insan kaynakları alanındaki karar vericiler kritik bir konu olan çalışan performansının artırılması konusuna odaklanma ihtiyacı duymaktadır. Bu çalışmanın amacı birbirinden farklı performans yönetim politikalarını Sistem Dinamiği (SD) yaklaşımıyla araştırmak ve karşılaştırmaktır.Birinci aşamada bir Bilgi Teknolojileri (BT) şirketinin verileri kullanılarak, çalışan performansını etkileyen faktörler yapısal denklem modelleme tekniğiyletanımlanmıştır. Bu faktörler üretkenlik ve maliyet gibi diğer faktörlerle de birleştirilerek sistem dinamiği modeline girdi oluşturmuştur. İkinci aşamada ise, kurulan SD modeli aracılığıyla farklı performans yönetim politikalarının çalışan performansı, genel üretkenlik, motivasyon seviyesi, fazla mesai kullanımı çalışan devri ve insan kaynakları maliyeti üzerine etkisi analiz edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, söz konusu BT şirketinin üretkenliğini tamamen göz ardı eden mevcut performans değerlendirme sistemi süreci dinamiği ortamında modellenmiş, yapısal ve davranışsal geçerlilik yöntemleri kullanılarak modelin geçerliliği test edilmiştir. Bunun yanı sıra, performansı zayıf olan mevcut sistemi geliştirmek için iki yeni performans değerlendirme politikası önerilmiştir. İlk politikada performans skorları tamamen üretkenliğe göre yaratılmış, ikinci politikada ise performans skorları kısmi olarak üretkenliğe göre yaratılmıştır. Performans değerlendirme politikalarının sistemin performansına etkileri, olası dış etkenler düşünülerek veya yeni değişken ilişkileri tanıtılarak oluşturulan dört senaryo için analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since human capital is gaining importance as a key driver of competitive advantage, there is an increasing interest for the value of Human Resources (HR). Thus, decision makers in the HR field need to focus on the critical issue of how to improve employee performance. The aim of this study is to explore and compare the performance of different employee performance management policiesby using System Dynamics (SD) simulation approach. Initially, the influential factors affecting employee performance are identified by using a Structural Equation Model (SEM), based on the data obtained from an Information Technology (IT) company. These factors are used as inputs in a SD model together with other variables, such as productivity andcost. The SD model is used to analyze the effects of using different performance evaluation policies on the realized performance scores of the employees, their overall productivity, their motivation level, overtime usage, employee turnover rate and HR related costs.With this motivation, the current performance evaluation system of the IT Company ?which totally ignores the productivity levels of the employees? is modeled in a SD environment and its validity is checked by using structural and behavioral validity tests. Next, two new performance evaluation policies are provided to improve the poor performance of the current system. In the first policy, performance scores are created according to solely measured productivity of the employees; and in the second policy, performance scores are created according to partial productivity of the employees. The effect of the performance evaluation policies on the realized performances of the system are analyzed and compared under four scenarios generated by considering possible external events or introducing new variable relationships to the models.